Filip Drača
08.01.2021.
Tomislav Medak: "Isključenost osoba s invaliditetom nalaže da dovedemo u pitanje društvo u kojem centralnu ulogu igra konkurentsko tržište rada."
Luka Fišić
31.12.2020.
Eurofoundovo istraživanje pokazuje da radnici u bogatijim zemljama odabiru raditi nakon umirovljenja jer su i dalje u odličnoj psihofizičkoj formi, dok u manje bogatim zemljama umirovljenici rade kako bi preživjeli. Čini se da je rad u kombinaciji s mirovinom uglavnom rezerviran za penzionere koji su vitalnost očuvali zahvaljujući lagodnom životu i stabilnim financijama. Za one kojima je novac najpotrebniji, ako su još sposobni i voljni raditi, rad nakon mirovine je Sizifova muka.
Marijan Vogrinec
16.11.2020.
U trenutku kada SDP i združena saborska oporba interpelacijom traže opoziv Tomislava Ćorića s ministarske dužnosti zbog sumnji u povezanost s velikim koruptivnim aferama - on trbuhozbori stajališta što su ih dogovorili premijer i vladin potpredsjednik i ministar financija Zdravko Marić.
Marina Kelava
10.11.2020.
U Hrastovici pokraj Petrinje niče prva hrvatska inkluzivna farma. "Prva uloga farme je terapijska jer se naglasak stavlja na korisnike, njihovo osposobljavanje i integraciju. Druga je proizvodna, poljoprivredna", ističe Saša Balen Andrić iz udruge Zeleno zlato koja, zajedno s Udrugom osoba s invaliditetom Sisačko-Moslavačke županije i Gradom Petrinjom, ostvaruje ovaj san koji bi trebao rezultirati osnivanjem socijalne zadruge i zapošljavanjem osoba s invaliditetom.
Luka Fišić
30.10.2020.
Hrvoje Antonio Belamarić: Šezdeset pet posto osoba s invaliditetom nije nikad nigdje radilo. Kada takvu osobu i zaposle, to će učiniti najčešće samo zato da dobiju neki novac. Cijela ta politika zapošljavanja osoba s invaliditetom nema smisla. Neka se država izjasni želi li invalide kao radnu snagu ili ih želi na socijalnoj margini. Ako ih država uistinu želi zaposliti, zašto ih se ne zapošljava u županijama i gradovima, dakle u javnim ustanovama?
Ana Vragolović
29.10.2020.
Irena, bivša radnica u Osramu, osam godina radila je bez godišnjeg i slobodnog dana. "Jedno jutro nisam mogla ustati iz kreveta. Mislila sam da sam jako gladna i umorna. Uzmem šnitu kruha i ne mogu pogoditi usta, nego je s marmeladom zalijepim sebi na čelo. Djeca se smiju, kažu 'vidi, mama k'o robot'. Počnu se redati dijagnosticirani stres, slom živaca, depresija. Tražila sam manje zahtjevno radno mjesto. Doživjela sam šikaniranje i omalovažavanje."
Fran Radonić Mayr
27.10.2020.
Sandra Benčić, koordinatorica i saborska zastupnica platforme “Možemo!”: Koji su uvjeti rada za sobarice u hotelima i za građevinske radnike na bauštelama? Kada promatramo radnička prava, ne možemo isticati primjer iz samo jednog sektora i primijeniti ga na sve radnike u Hrvatskoj. IT sektor nije dobar primjer jer najveći broj radnika u Hrvatskoj radi na baušteli, sobarice su i ugostitelji. Moramo gledati kako je onima koji su u najgorem položaju, imaju najniže plaće i najgore uvjete rada te se pitati kako da njihove plaće dižemo na razinu radnika u IT sektoru koje ističemo kao primjer.
Toni Gabrić
07.10.2020.
Zahvaljujući prirodi posla kojim se bavila bivša voditeljica HTV-ovih "Vijesti iz kulture", medijski slučaj Ljiljane Saucha uperio je prstom u životne probleme kroz koje tiho prolaze tisuće anonimnih radnica i radnika. Potrebe za mladim i lijepim ženskim licima koja će na "privlačan" način reprezentirati poslodavca i pritom animirati potrošače oglašavaju se u desecima na dnevnoj bazi, u čemu državna nadleštva za ravnopravnost spolova najčešće ne vide ništa sporno.
Luka Fišić
22.09.2020.
Ako Covid 19 ove zime bude potpuno izvan kontrole i gospodarstvu zaprijeti novi lockdown, vlada će biti prisiljena odnekud stvoriti novac. Fondovi namijenjeni za slabo zaštićene i ugrožene skupine mogli bi ponovno poslužiti kao kasica-prasica. "Uopće me ne bi čudilo da se u slučaju novog zatvaranja države ponovno uzme od osoba s invaliditetom. Ova vlada je pokazala kako se to od njih itekako može očekivati" zaključuje Suzana Došen Rešetar iz udruge SJENA.
Ana Vragolović
11.09.2020.
Zbog nečije neodgovornosti, na relaciji Hrvatski centar za razminiranje - MUP- Vlada došlo je do propusta u pripremi projekata pa su odobrena samo 32 milijuna kvadrata umjesto 51 milijuna predviđenog Nacionalnim planom protuminskog djelovanja. Zbog toga i onima koji trenutno imaju posla prijeti ista opasnost - predviđenog terena ima za još nekih mjesec dana, a nakon toga, ako se nešto ne poduzme, slijedi razdoblje neizvjesnosti. Izgubiti posao gore im je nego raditi u minskom polju.