Marinko Čulić 24.05.2012.

Što nam znači pobjeda Karanikolića

Marinko Čulić Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.

Što nas čeka

Trg Burze

Deutsche welle

Beč vs. Brisel

Fotografija članka
"Evropska komisija i članice EU ignorišu pravo evropskih regiona da koodlučuju o mnogim pitanjima u Evropskoj uniji", kazao je prvi čovjek Beča Mihael Hojpl
"Evropska komisija i članice EU ignorišu pravo evropskih regiona da koodlučuju o mnogim pitanjima u Evropskoj uniji", kazao je prvi čovjek Beča Mihael Hojpl.

Hojpl se na toj funkciji nalazi od 1994. godine, a šef je i Savjeta evropskih opština i regiona (CEMR), što je funkcija na koju je izabran 2004. godine, nakon odlaska bivšeg francuskog predsjednika Valerija Žiskar D'estena.
Prije razgovora sa evropskim komesarom za regionalna pitanja Johanom Hanom u Briselu, on je saopštio da su evropske vlasti prekršile odredbe Lisabonskog ugovora.
Putem 'principa subsidijarnosti' (decentralizacije), koji se nalazi u Lisabonskom ugovoru, planirano je da se povrati uticaj državnih i regionalnih parlamenata u procesu donošenja odluka u EU.

Hojpl tvrdi da su vlasti u Briselu potpunosti zanemarile uticaj evropskih regiona, te da sada moraju tražiti od evropskih vlada da prepoznaju promjene.

Hojpl planira da mobiliše članove CEMR-a, kako bi prava regiona bila u potpunosti priznata.

CEMR je vodeća organizacija lokalnih i regionalnih vlada u Evropi, jer povezuje preko 50 različitih udruženja iz 38 zemalja. CEMR zastupa interese gotovo 100.000 lokalnih i regionalnih vlasti.

EK ignoriše princip subsidijarnosti?

Hojpl tvrdi kako EK ne poštuje princip subsidijarnosti i da "EK nije shvatila kakva je uloga gradova i regiona prema novom ugovoru".

Što se tiče debate o reformi regionalne politike, Hojpl smatra da dio sredstava iz regionalnog fonda EU treba izdvojiti za, na primjer, razvoj urbanih sredina, sektor inovacija i istraživanja. On tvrdi i da je moguće na precizan način utvrditi čemu doprinosi novac EU, te pozvao vlasti Unije da ponovo analiziraju rezultate regionalnih programa. "Želimo da sredstva EU fokusiramo na urbanu dimenziju", dodao je Hojpl.

On smatra da će Han uraditi dobar posao za regione, uprkos tome što se nalazi u suprotnom političkom taboru.
Hojpl tvrdi da se Han neće samo fokusirati na gradove, iako regionalne organizacije tvrde drugačije.
Beč je ujedno i grad i region, te Hana smatra osobom koja je "dobar urbani građanin" koji ima potrebno znanje o regionalnim strukturama u EU.

Lisabonski ugovor promovisao je princip po kojem stanovnici Unije dobijaju prilike da više učestvuju na donošenje odluka.

Evropski regioni su pozitivno okarakterisali novi princip. „Teritorijalna kohezija" je po prvi put inkorporirana u ugovor EU kao fundamentalni zadatak vlasti. Ugovor prepoznaje lokalnu i regionalnu autonomiju i nudi veći nadzor nad nacionalnim vlastima.

Tagovi: EU, EK
Prijavi članak na: Twitter Facebook
Dodaj komentar

Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.

POSLJEDNJE VIJESTI IZ RUBRIKE

22.05.

Šljunčarenje opet postaje legalan biznis

Vlada u korita Save, Drave i Dunava ponovno vraća šljunčare i pjeskare, koji su iz njih "prognani" Zakonom o vodama iz 2009. godine

21.05.

Prijeti nam kolaps

"Club of Rome" predstavio je svoj izvještaj u kojem prezentira dramatično lošu sliku planeta za četrdeset godina

17.05.

Odzvonilo plastičnim vrećicama

U Hrvatskoj se godišnje podijeli 91 milijun plastičnih vrećica pa "Zelena Istra" i "Zeleni Osijek" pozdravljaju najavu naplaćivanja

15.05.

Trebamo dva planeta

WWF je objavio novi "Izvještaj o stanju planeta" koji pokazuje da je i Hrvatska među zemljama koje pretjerano iscrpljuju Zemljine resurse

15.05.

Uhićen borac protiv kitolova

Paul Watson, osnivač legendarnog "Sea Sheperda", uhićen je u Frankfurtu i prijeti mu izručenje Kostarici zbog akcije protiv ilegalnog lova na morske pse iz 2002. godine

15.05.

Ozon truje Brođane

Dnevna osmosatna srednja vrijednost ozona u Slavonskom Brodu prešla je dozvoljenu granicu već jedanaest puta ove godine

14.05.

Hrvatske vode uništavaju rijeke

"Hrvatske vode" kanalizirale su dio rijeke Vuke kod Tordinaca unutar zaštićenog krajobraza i uništile dio vrijednosti zbog kojih je to područje zaštićeno