Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.
Aktivisti Zelene akcije uručili su danas Vladi veliku uplatnicu u iznosu od 922, 5 milijuna kuna. Riječ je o performansu kojim su nastojali upozoriti na najavljenu realizaciju gradnje hidroelektrane Ombla. Naime, ovim činom su upozorili na kredit, koji je HEP- u odobren od Europske banke za obnovu i razvoj, kako bi mogao krenuti u realizaciju ovog, za aktiviste, neekološkog, nelegalnog i neisplativog projekta.
"Kukuriku koalicija se neposredno pred izbore odredila protiv ovog projekta te zahtijevamo da nova vlada bude dosljedna te spriječi HEP da kao državno poduzeće digne kredit za ovu neisplativu, neekološku i nelegalnu hidroelektranu", rekla je Jagoda Munić iz Zelene akcije.
"HE Ombla može biti isplativa samo ukoliko se cijena struje poveća nekoliko puta. Osim toga, njena gradnja bi potopila tamošnji špiljski sustav. A čitav projekt je zapravo nelegalan jer je Studija utjecaja na okoliš ovog projekta stara više od deset godina, a po važećem Zakonu o zaštiti okoliša ne smije biti starija od dvije godine", rekao je Ivo Lučić, iz udruge Srđ je naš, koja je zajedno sa udrugama Udruga Grad iz Dubrovnika, te Transparency International Hrvatske, podržala ovu akciju.
"Zahtijevamo da HEP stane s daljnjom realizacijom kredita za HE Ombla jer je riječ o projektu za koji nova Vlada treba dati suglasnost. Isto tako očekujemo od nove vlade da zaustavi realizaciju projekta HE Ombla na vrijeme kako bi spriječili trošak koji će za štetni projekt pasti na leđa građana", izjavila je Jagoda Munić.
Vlada u korita Save, Drave i Dunava ponovno vraća šljunčare i pjeskare, koji su iz njih "prognani" Zakonom o vodama iz 2009. godine
"Club of Rome" predstavio je svoj izvještaj u kojem prezentira dramatično lošu sliku planeta za četrdeset godina
U Hrvatskoj se godišnje podijeli 91 milijun plastičnih vrećica pa "Zelena Istra" i "Zeleni Osijek" pozdravljaju najavu naplaćivanja
WWF je objavio novi "Izvještaj o stanju planeta" koji pokazuje da je i Hrvatska među zemljama koje pretjerano iscrpljuju Zemljine resurse
Paul Watson, osnivač legendarnog "Sea Sheperda", uhićen je u Frankfurtu i prijeti mu izručenje Kostarici zbog akcije protiv ilegalnog lova na morske pse iz 2002. godine
Dnevna osmosatna srednja vrijednost ozona u Slavonskom Brodu prešla je dozvoljenu granicu već jedanaest puta ove godine
"Hrvatske vode" kanalizirale su dio rijeke Vuke kod Tordinaca unutar zaštićenog krajobraza i uništile dio vrijednosti zbog kojih je to područje zaštićeno
Dodaj komentar
Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.