Sve dok i jedna i druga strana ne shvate da je jedina veza između sportskog i ratnog natjecanja ta što na račun živaca, ali i života onih koji oba sraza promatraju iz pristojne udaljenosti zarađuju tek malobrojni pojedinci, mržnja će se u nas još dugo vremena imati koječime hraniti.
Tijekom primopredaje vlasti novi dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić će se susresti i s ugovorom o prodaji 47.041 metra četvornog donedavnog gradskog zemljišta na platou Srđa i Bosanke za iznos od samo 2,603.888,6 kuna. Odnosno 55 kuna po kvadratu, i to na prostoru gdje zagrebačka tvrtka »Razvoj golf« otkupljuje zemljište za veliki projekt britanske investicijske grupe Loyd's Property Investments (LPI) iz Londona koja tamo kani graditi ultraluksuzni golf park s tzv. pratećim sadržajima o čemu je dubrovačka i šira javnost dosad obavještavana na kapaljku.
Taj mega projekt nosi naziv »Royal Golf Park Dubrovnik«, o čemu smo pisali u veljači, a prema informacijama s web stranice LPI-ja na platou Srđa i obližnjeg naselja Bosanka tamo bi uz golferske terene moglo niknuti sveukupno čak 686 različitih vrsta smještajnih jedinica i objekata.
Projekt od »nacionalnog značenja«
Budući da je taj projekt dobio oznaku od »nacionalnog značenja« Gradsko poglavarstvo predvođeno Dubravkom Šuicom je u studenom prošle godine raspisalo javno nadmetanje za prodaju čestica zemlje 2.240 i 2.241 u katastarskoj općini Dubrovnik. Pa je nakon isteka roka za to nadmetanje na svojoj sjednici održanoj 25. ožujka ove godine, dakle u vrijeme zahuktalih priprema za lokalne izbore, prihvatilo ponudu zagrebačke tvrtke »Razvoj golf« koja je za spomenuto gradsko zemljište od 47 tisuća kvadrata ponudila spomenutih 2,603,888.8 kuna. Ili, samo 55 kuna po kvadratu, odnosno nepunih 8 eura, iako je javna dubrovačka tajna da zemljište na platou Srđa i Bosanke za golferske i prateće sadržaje postiže prosječnu cijenu od oko 20 eura! Ako se kojim slučajem zemljište nalazi u građevinskoj zoni »Royal Golf Parka Dubrovnik« tada i cijena metra četvornog višestruko raste.
Šuica potpisala ugovor
Ugovor o kupoprodaji spomenutih nekretnina, koji kao i dokumentaciju o tome naš list posjeduje, potpisali su 5. svibnja ove godine tadašnja dubrovačka gradonačelnica Dubravka Šuica i prokurist tvrtke »Razvoj golf« Ivan Kusalić. Taj je ugovor ovjeren u uredu dubrovačkog javnog bilježnika Ive Radovića.
Već 27. svibnja, dakle uoči drugog izbornog kruga, tvrtka »Razvoj golf« uplaćuje Gradu Dubrovniku iznos od 2,6 milijuna kuna, što je dan kasnije ovjereno u uredu javnog bilježnika Nikše Viđena.
Samo dva dana poslije, 29. svibnja, »Razvoj golf« Zemljišnoknjižnom odjelu dubrovačkog Općinskog suda podnosi prijedlog za uknjižbu prava vlasništva nad spomenutim nekretninama koje su donedavno bile gradsko vlasništvo.
Škrte obavijesti
U vrijeme dok su se događale rečene transakcije novinare je dubrovačko Gradsko poglavarstvo na čelu sa Šuicom tek škrto obavijestilo kako je u odnosu na projekt Golf parka na Srđu »izrađen program gradnje i uređenja područja koji je Izrađivaču vraćen radi ispravka«. Kakvog ispravka, o kojim je površinama riječ, što valja »ispraviti«, tko je to i kada odlučio, javnosti nije rečeno. Možda će to uspjeti novoj gradskoj vlasti koja je obećala skidanje oznaka »povjerljivosti« i »tajnosti« sa svih aranžmana njihovih prethodnika čija prvakinja, odlazeća dubrovačka gradonačelnica Dubravka Šuica odbija prijedlog o javnoj primopredaji vlasti na zajedničkoj konferenciji za novinare s Androm Vlahušićem.
Šuica - nedostupna
Htjeli smo se, naravno, nakon što smo se upoznali s dokumentacijom o spomenutim transkacijama čuti i s Dubravkom Šuicom. Kako bi je, među ostalim, pitali - je li se s postignutom cijenom ususret izborima pogodovalo investitorima koji na dubrovačkom »Royal Golf Parku« kane okrenuti od 250 do 400 milijuna eura... Gospođa Šuica se, međutim, nije javila na naš telefonski poziv.
Nakon što su vlasnici tvrtke Kali Tuna policiji prijavili da im je nepoznata osoba pokušala pustiti tune iz kaveza, na internetskim stranicama djelo su priznali aktivisti pokreta za zaštitu životinja Animal Liberation Front
Energetska učinkovitost je najbrži i najisplativiji način za postizanje energetske neovisnosti i ostvarivanje nacionalnih i europskih ciljeva za suzbijanje klimatskih promjena, zaključak je konferencije u organizaciji Društva za oblikovanje održivog razvoja
Kruzer s tri tisuće putnika zagađuje zrak kao 12 tisuća automobila, upozoravaju Zeleno Sunce, Klub prijatelja Lokruma i Eko-Omblići
Uoči sutrašnjeg Svjetskog dana močvarnih staništa WWF je u Hrvatskoj lansirao kampanju "Čuvari rijeka" s ciljem očuvanja Mure, Drave i Dunava
S projektom vanjskih vezova na lukobranu splitske gradske luke degeneracija provedbe arhitektonsko urbanističkih natječaja dostigla je novi do sada neviđeni nivo, upozoravaju "Zeleni Dalmacije"
Hrvatska ima vrlo veliki potencijal za poboljšanje energetske učinkovitosti, a samo u javnim zgradama u idućih pet godina moglo bi se uštedjeti 10 milijardi kuna
Samo u modernom dobu se čovjek odnosi prema prirodi kao prema svojemu predmetu, piše Mario Kopić.
dodaj komentar 4 komentara
Prije rata je bio glavni izvještač sa pjace a sada uzima u usta ugledne i zaslužne građane Dubrovnika.Što reći o nekome tko u alkoholu pokušava zaboraviti svoj rad za KOS i Goranovića koji ga je vrbovao? Zato ga niko neće osim Istre koja ne zna njegovu biografiju.
Nema tu pomoći bez revolucionarnih sindikata, direktne akcije i direktne demokracije!
E, novinar je Luko, ne Luka.
Dodaj komentar