Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.
Sama činjenica da je jedna od stradalih osoba bila na životu, pa makar i kratko vrijeme nakon naleta, jer je istovremeno utvrđeno da se ne radi o utapljanju, Horvatinčića ozbiljno inkriminira i za kazneno djelo nepružanja pomoći nakon izazivanja nesreće. Da je talijanski bračni par na mjestu poginuo, Horvatinčić bi se za to djelo izvukao, jer, pravno gledano, preminulim žrtvama ne može se ni pomoći. Moral je druga priča, ali glavni akter ionako očito nema problema s moralnim pitanjima. Ovako se situacija bitno mijenja.
A do sada je, unatoč određenim manjkavostima na početku istrage ove pomorske nesreće, primjerice, Horvatinčiću nije odmah oduzet mobitel, nije odmah testiran na droge, ipak prikupljeno dovoljno podataka da se Horvatinčića može kriviti da je otišao s mjesta nesreće niti ne pokušavši na bilo koji način pomoći unesrećenima.
Prema službenim rezultatima policijske krim istrage, Horvatinčić je nakon izazivanja nesreće najprije krenuo spašavati vlastitu jahtu Santa Marina, koju je usidrio na južnu stranu otoka Maslinovika nekoliko stotina metara od mjesta naleta.
Potom je počeo nazivati prijatelje i poznanike, očito s namjerom da se savjetuje kako sebi olakšati poziciju s obzirom na učinjeno, ali i radi spašavanja svoje jahte, u koju je, kroz manje oštećenje na prednjem dijelu, prodirala voda. Što se događa s ljudima koji su bili na jedrilici koju je pokosio, nije ga zanimalo. Horvatinčić nije mogao znati koliko je osoba bilo na jedrilici, niti kakvo je njihovo stanje. Bio im je dužan pomoći. No, nije nazvao policiju. Nije nazvao ni lučku kapetaniju, ni službu 112, ni hitnu pomoć, ni službu pomoći na moru. Nije nazvao nikoga tko bi mogao pomoći unesrećenima. Ali se pobrinuo da do njegove jahte za pola sata stigne ekipa iz Marine Kremik, do koje je stigla dojava, ne o tragediji, već o nasukavanju glisera.
Provest će se potrebna vještačenja upravljačkog sustava Horvatinčićeve Santa Marine i navigacijskog sustava Raymarine C120 koji je izuzet s njegove jahte. Ukoliko po mogućoj žalbi obrane ne dođe do preinake rješenja istražnog suca o određivanju pritvora, posebice u pogledu zakonske osnove vezane za opasnost od ponavljanja djela, Horvatinčić teško može očekivati puštanje na slobodu prije okončanja istrage. Opasnost od utjecaja na svjedoke prestaje kada u istrazi bude saslušan posljednji svjedok.
No, opasnost od ponavljanja djela ne prestaje ni okončanjem istrage tako da se Horvatinčiću pritvor može produljivati sve do izricanja presude.
Radnici Montera pozvali su državne institucije da spase tvrtku inače će u kolektivni štrajk glađu
"To što Vlada želi rezati onima koji još nisu dno dna, govori o bezidejnosti da provedu obećano", poručuju sindikalisti
Država je odlučila disciplinirati naplatu doprinosa i napuniti proračun, ne mareći pritom previše za radnike
Visoki trgovački sud odbio je žalbu Nezavisnog sindikata Jadrankamena na otvaranje stečaja
Nakon što je u petak uhićen aktivist Građanske akcije koji je pred zgradom Vlade, dok je prolazila kineska delegacija, preko megafona uzviknuo: "Free Tibet", u subotu su uslijedila nova hapšenja
Radnici i sindikati Jadrankamena za danas u 14 sati najavili su skup u Pučišćima kojim žele Vladi poručiti da mora promijeniti politiku stečajeva
Organizatorima "Zagreb Pride-a" je za redare i niz drugih troškova potrebno ukupno 15 tisuća kuna, a dosad je prikupljeno oko četiri tisuće kuna
dodaj komentar 8 komentara
Usputice, nadam se da će mu odmjeriti pristojnu kaznu
nadam se da će ga talijani satrati, da će suđenje biti pod lupom ne samo hrvatske nego i talijanske javnosti i da se ovaj puta neće dopustiti korupcija i manipulacija sudstva, te da će odguliti poštenu kaznu za neodgovornu i protuzakonitu vožnju koja je rezultirala smrću 2 osoba i očito ugrožavanjem i drugih života te da će mu se doživotno oduzeti sve vozačke dozvole za sva moguća prometala
Dodaj komentar
Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.