Marinko Čulić 24.05.2012.

Što nam znači pobjeda Karanikolića

Marinko Čulić Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.

Što nas čeka

Trg Burze

Deutsche welle

BABA JAGA JE SNIJELA JAJE

Fotografija članka
Povodom izlaska njezina nova romana, Dubravka Ugrešić govori za H-alter: Ti koji žele zaraditi pare proglasili su patologiju zdravljem. Zapadnjakinje, kojima se raspadaju usta od silikona, gledaju sa sažaljenjem na primitivne afričke žene čije istegnute vratove pridržavaju obruči. Ili te iste Zapadnjakinje s dojkama koje pucaju od silikona protestiraju protiv strašnog običaja klitoridektomije, ne videći da je to zapravo isto, da se tobože civilizirane zapadne žene podvrgavaju oblicima nasilja nad vlastitim tijelom da bi bile privlačnije i da bi se lakše uklopile u zajednicu
Dubravkom Ugrešić volimo se hvaliti: književni krugovi nazivaju je najuspješnijom i najprevođenijom hrvatskom književnicom. Ona taj identitet hrvatske književnice nikada nije do kraja prihvatila, pa je odbila i ući u Društvo hrvatskih književnika. Nazivaju je predstavnicom 'ženskog pisma', što ona tumači kao šovinizam.

Danas je Ugrešić jedna od od najzanimljivih književnica uopće, disidentica koja se kroz romane i brojne eseje nastavlja baviti 'ženskim temama' na autoironijski i duhovit način, te temama nacionalizma i identiteta koje secira i dovodi u banalnost i ironiju.

Raspadom Jugoslavije i početkom rata zamjerila se mnogima nepristajanjem na sigurnost konformističkog nacionalizma, i ubrzo biva razapeta u 'Globusovom' članku 'Hrvatske feministice siluju Hrvatsku', koji je ostao upamćen po egidi 'Vještice iz Rija'.
Pod stigmom izdajice ubrzo emigrira iz Hrvatske.

Danas živi u Amsterdamu, predano piše i predaje po raznim sveučilištima u Americi i Europi.

Početkom lipnja ove godine u nakladi 'Vuković & Runjić' izlazi njezin novi roman 'Baba Jaga je snijela jaje' u sklopu projekta 'Mitovi', škotskog nakladnika 'Canongatea', čija je glavna ideja bila dati slobodu piscima da, prema vlastitom izboru, na nov način obrade već postojeće mitove.

Dubravka Ugrešić odabrala je Babu Jagu, lik iz slavenske mitologije, poznatiju pod imenom Baba Roga. Nakazna čarobnica i vještica obično je prikazana kao starica koja stanuje u kolibi postavljenoj na četiri kokošje noge, koje joj omogućavaju da se okreće i miče, a koliba okružena je ljudskim kostima i lubanjama.

Kroz lik Babe Jage, Ugrešić je kao glavnu temu provukla tabu starosti i bolesti, nasuprot težnji i opsjednutosti sa mladošću i ljepotom, transformirajući drevni mit u moderni, koji bolno odražava 'duh vremena'.


U recenziji vaše najnovije knjige Baba Jaga je snijela jaje piše da je oživljavanje drevnog mita o ženskoj emancipaciji, autentično slavenski, ali i univerzalni i svevremenski. Ipak, koje su to njegove autentično slavenske karakteristike?


Baba Jaga je slavenski mitski karakter koji se pojavljuje u bajkama, u književnosti, muzici, slikarstvu, pretežno u ruskoj kulturi. Svatko tko je čitao ruske bajke zna za Baba Jagu. Baba Jaga je rezultat mješavine starogrčkih, pretkrišćanskih i folklornih tradicija u oblikovanju ženskih likova. Ona je istodobno i moćna drevna boginja iz vremena matrijarhata i groteskna starica, to jest žena koja je degradirana, zbačena sa svoga trona i pretvorena u staro ruglo.



Strah od starenja, bježanje od ružnoće kroz koja su provučena simbolizacijska jaja mita o Babi Jagi okosnica su vašeg novog romana. Imam osjećaj da se Baba Jaga vraća danas u svojem najstrašnijem obliku, dok se toliko užasavamo starosti i neljepote? Koji su razmjeri babajagalogije i antibabajaga industrije?

Dovoljno je pogledati ostarjele filmske zvijezde s napuhanim usnicama i obrazima, sa zategnutim mačjim osmijesima, ili Michael Jacksona, uostalom, pa da vam bude jasno da se radi o patologiji. Ti koji žele zaraditi pare proglasili su patologiju zdravljem. I u tome je cijeli trik. Pritom Zapadnjakinje, kojima se raspadaju usta od silikona, gledaju sa sažaljenjem na primitivne afričke žene čije istegnute vratove pridržavaju obruči. Ili te iste Zapadnjakinje s dojkama koje pucaju od silikona protestiraju protiv strašnog običaja klitoridektomije, ne videći da je to zapravo isto, da se tobože civilizirane zapadne žene podvrgavaju oblicima nasilja nad vlastitim tijelom da bi bile privlačnije i da bi se lakše uklopile u zajednicu koja inzistira upravo na tim vrijednostima. Baš kao što se i afričke žene podvrgavaju nasilju da bi ostale unutar vjerskih, ritualnih ili estetskih kodova svoje zajednice.

Kažete da se ženska povijest kreće od ružne Baba Jage prema lijepoj Bogorodici, koja je iznijela apsolutnu pobjedu, pa zahvaljujući tome danas mnoge žene izgledaju kao jeftine plastične Bogorodice po seoskim crkvicama. Koliko je to u korelaciji sa našim estradnim fenomenima u kojima Nives Celzijus piše knjigu u maniri pročišćene bludnice Marije Magdalene, a Severina se svjesno poigrava identifikacijom s Gospom?

Žene svjesno idu na stereotip za koji misle da je muškarcu najmiliji. Na taj način ponižavaju inteligenciju muškaraca, svodeći svoga recipijenta na – stereotip.


Baba Jagina kuća, autor je Reuben C. Dodd

Kraj osamdesetih bilo je vrijeme afirmacije tzv. ženskog pisma, na čelu s Irenom Vrkljan, Vesnom Krmpotić i vama. Kako danas gledate na njegov razvoj, i postoji li uopće žensko pismo kao temeljni izraz naših književnica?

Degradirajuće je po same žene da se sve žene trpaju u isti koš samo što su istoga spola, kao što je šovinizam trpati u isti koš sve Cigane zato što su Cigani, kao što je rasizam trpati zajedno sve Crnce zato što su Crnci. Zašto po istoj logici ne tretirate Andrića, Krležu i Kiša kao muške pisce, a njihove knjige kao - muško pismo? Sama pojava spisateljica na tržištu još uvijek ne znači emancipaciju, niti to ima veze s feminizmom, niti sa ženskim pismom. Dapače, nagla popularizacija ženskih spisateljica može naprosto značiti afirmaciju patrijarhalnog ženskog mišljenja, koju one u svojim knjigama propagiraju. Otvoreno pisati o seksu danas nije više emancipatorski čin, nego obratno. Pokušajte vidjeti što u Srbiji i Hrvatskoj pišu neke političke kolumnistice, na primjer. S mnogima me ne povezuje baš ništa, jer stojim na posve suprotnom političkom stajalištu. Vrijeme je da se žene prestanu povezivati po spolu tamo gdje tome nije mjesto. Jer i to je oblik samo-getoizacije i samo-kolonizacije. Spisateljice koje ste spomenuli imaju različiti književni ukus od mojega, različiti kulturni background, različiti književni prosede i različito književno pismo. Vrijeme je da to kritičarska i čitateljska okolina konačno nauči prepoznavati. Kao što je vrijeme da u Kinezu na ulici vidi ljudsku individu, a ne - Kineza.

Biste li voljeli da se npr. Štefica Cvek ili bilo koje vaše djelo nađe u nagradnoj igri Profila, Osvojite knjigu za plažu, poput knjige Slavenke Drakulić?

U tom smislu ja sam gubitnik, moje knjige se ne čitaju na plaži. Bolje su na lešo, s maslinovim uljem, i uz svijeće.

U trenutku raspada Jugoslavije i početka rata bila ste književna zvijezda i cijenjena znanstvenica. Razmišljate li ponekad kako bi izgledala vaša karijera da se to sve nije dogodilo?

Da mi je karijera bila na prioritetnom mjestu, vjerojatno bih ostala. Otišla sam jer su moji prioriteti bili moralne prirode.

Predajete po Americi i Europi. Kako objašnjavate nedostatak interesa ovdašnjih sveučilišta za vašim mentorstvom, dok vas u isto vrijeme stalno navode kao jednu od najuspješnijih i najprevođenijih hrvatskih književnica?

Naprosto ne objašnjavam.

Nedavno je u Puli održan okrugli stol na temu Nevidljivost žena u hrvatskoj kinematografiji, na kojoj je porazno zaključeno da je od 1991.godine do sada samo šest filmova režirala žena. Ako povežemo to sa ženama u književnosti, slažete li se da je u književnosti na ovim prostorima broj žena možda statistički veći, ali da svejedno ostaju nevidljive u odnosu na muške autore?

Kulturna vlast ili kulturna birokracija (tu mislim na izdavače, urednike, profesore, kritičare, kulturne institucije) uglavnom je u muškim rukama, što i nije neka osobita stvar, jer novaca za kulturu ima, pretpostavljam, malo, jagma je velika, a i to malo novaca troši se, pretpostavljam, na mrtve projekte. Žene koje pogoduju trenutnoj kulturnoj vlasti, nisu nevidljive, štoviše. Žena koja ide niz dlaku, koja propagira vladajuću političku ideologiju ili vladajući trend - vidljiva je. Žene Severinina tipa najvidljivije su, kao i svugdje, one su popularan masmedijski role-model djevojčicama. Ali, kad smo kod masmedijske kulture, ni dječaci u Hrvatskoj ne prolaze bolje. Njihov domaći muški role-model je - Marko Perković Thompson.


Dubravka Ugrešić: Ideju evropskog ujedinjenja ubili su oni čiji je posao da je promoviraju

Nakon više od 15 godina emigracije, vidite li da se u Hrvatskoj nešto promijenilo nabolje, dišemo li slobodnije, ili je političku cenzuru zamijenila tržišna?

Mislim da političku cenzuru nije zamjenila tržišna, nego se tako samo želi predstaviti.
Uvjerena sam da cenzura postoji. S druge strane, mislim da nedostatak kritičkog mišljenja u Hrvatskoj nije toliko rezultat cenzure koliko općeg konformizma i apatije.

Živite u zemlji Europske Unije. Kakvom je vidite iznutra, i kako gledate na hrvatsku perspektivu unutar EU?

Potpuno je razumljivo da Hrvatska stremi Evropi, da joj je tu i mjesto, i da će se tu naći i prije nego što se nada. Što se mene tiče, meni cio taj paket - Evropa, evropsko ujedinjenje i evropska ideja - nije više toliko uzbudljiv niti intelektualno poticajan. Ideju su, između ostaloga, ubili oni čiji je posao da je promoviraju: brojni kulturni manageri i birokrati.
Evropa je muzej, pa je, prema tome, i muzej ideja. Znakovito (nadam se da sam dobro upotrijebila tu riječ?) je da se u svakom evropskom gradu otvaraju muzeji moderne umjetnosti i opere – kao arhitektonski izazovi i simbolički toposi gradova. Ako imamo muzej, imat ćemo, majku mu, i umjetnost. Ako imamo opersku zgradu, imat ćemo, majku mu, i tu operu... Ta opća muzealizacija govori da nešto s idejom kulture duboko nije u redu. Sve u svemu, pojmovi centra i periferije radikalno su se promijenili. Evropa, čini se, odavno više nije centar.
Tagovi: EU, hrvatska književnost, Dubravka Ugrešić, ženska emancipacija
Prijavi članak na: Twitter Facebook
dodaj komentar 46 komentara
  1. Roko31.07.2008. 13:54
    Izvrsno!
  2. Kikica31.07.2008. 14:40
    Slažem se! Zanimljiva pitanja-zanimljivi odgovori:)
    Želim što prije pročitati!
  3. Ivo31.07.2008. 15:26
    Kao i uvijek do sada Dubravka ima hrabre i zanimljive ideje. Drago mi je da je izabrala Halter da ih iskaze.
  4. caballero31.07.2008. 16:37
    jedna od rijetkih osoba u HR koja ima MUDA.
  5. PIGEON31.07.2008. 16:51
    U HR jos uvijek vlada samocenzura iz NJOFRINOG doba ma sto mi mislili .Ruralno je nazalost savladalo urbano .Dubravka je bila hrabra u olovna vremena ( TUDJAMONOVA) a Kuljiš bi trebao da se pokloni ..."vješticamaiz RIA"
  6. bisa31.07.2008. 17:06
    svuda u svijetu postoji cenzura nigdje nesmijes reci sto mislis ,,,,,,jer uvijek se neko uvrijedi...sloboda ljudka ne ppostoji niti ce je ikad biti
  7. Informatičar31.07.2008. 18:20
    Ne valja Hrvatska, ne valja Srbija, ne valja Europa, ne valja SAD...? Pa što valja?! Možda Rusija?
  8. Cjepidlaka31.07.2008. 20:41
    Velika je razlika izmedju tradicijom nametnutog kastriranja zena u Africi, i kulturoloskog ultimatuma zeni Zapada da trajno bude "mlada i lijepa". U prvom slucaju, zena se svodi na masinu za pravljenje djece, te joj je vlastito seksualno zadovoljstvo dozivotno uskraceno, dok se u kulturi Zapada zena svodi na ulogu zadovoljavanja seksualnih potreba, po mogucnosti bez radjanja djece. To su dvije krajnosti sirokog spektra objektivizacije i iskoristavanja zene, ali obje krajnosti, svaka na svoj nacin, trazi od zene da promijeni svoj izgled i nacin funkcioniranja, e da bi se lakse utjerala u namijenjenu joj ulogu. Paralela izmedju to dvoje moze se povuci samo u njihovom pojavnom obliku, dok su njihove sustine udaljene citave svjetove jadna od druge.
  9. cosmopolitikan31.07.2008. 21:47
    kad nam starost i neminovna smrt ne budu vise tabu teme, o kojima se ne prica jer kvare iskrivljeni iluzorni raj konzumeristicko ispranih jedinki, vjecno mladih i nasmijanih s fleksi karticama i cekovima kojima si osiguravamo apsolutnu srecu, tada se mozemo nadati drugacijem tretmanu starih, suocavanje s vlastitim starenjem i tijelom, drugacije percipirati tijelo i sl. do tada sve sto odudara od krajnje nerealnog svijeta, estetske i mentalne diktature u kojem fotoshop, kozmetika, plasticna kirurgija, dijete i mrsavljenje, kozmetika, izgled, vladaju

    a to podrazumijeva, odbacivanje starih u domove, maltretiranje tijela, strah i odbojnost od prirode stvari i protoka vremena, krajnji materijalizam i konzumerizam, odbacene ljude koji ne hvataju estetski i ekonomski speed, pa postaju neprihvatljivi okolini
  10. amen31.07.2008. 22:18
    starim dakle jesam
  11. Dadeaux01.08.2008. 00:09
    Dubravka dobro razmišlja, ali klitoridektomiju ipak ne možemo uspoređivati sa silikonom u grudima zapadnjačkih žena. One su to same sebi učinile, dok afričkim curicama klitorise izrezuju njihove majke i bake prije nego te djevojčice postanu svjesne spolnosti. Strašno i užasno.
  12. ok, ali01.08.2008. 01:14
    žensko pismo je možda površna, totalizirajuća izmišljotina, pogotovo kako je upotrebljavana kod nas - žene autorice, bez obzira na jezičke, poetičke, pa čak i tematske karakteristike. francuska feministička teorija imala je na umu nešto sasvim drugo.
    ali kad žena, pri tom još i književnica, sebe naziva "gubitnikom", "piscem", dakle govoriti o sebi u muškom rodu, to je definitivno samo-degradirajuće, diskriminirajuće i "kastrira" jezik.
  13. kozmopolitik01.08.2008. 01:34
    uhvatimo se mi starenja i smrti, ostalo su sitnice koje ce same otpasti
  14. bibi01.08.2008. 05:22
    gosppodi nista ne valja ...nista nije idealno..i nikad nista nece biti......ali prije kritiziranja bilo koga nek se covjek zabavi sam sa sobom pa onda nema vremena za kritiziranje nikog i niceg drugog,,,hahahahhahah...
    zivot je takav ako vam je dosadno ili ako vam smetaku druge stvari ..MOLITE SE BOGU..ne mijenjajte svijet ,,,,sve sto covjek radi radi sam sebi nikome drugome ZAPAMTITE TOOOO..SVE STVARI NA KOJI NACIN DODU NA TAKAV NACIN ODU....
  15. Antibarbarus02.08.2008. 22:55
    Dadeaux!

    Zar ti nisi nikad cuo za onu cuvenu misao da je "najvece ropstvo ono koje ucni covjeka da ga sam dobrovoljno bira".
    I don't give a shit to a so-called "free will".To je cisti mit laznog liberalizma...
    Tzv.slobodna volja Zapadnog kapitalizma je produkt teskih drustvenih i medijskih manipulacija..."manufactured consent"..kao sto to sasvim ispravno kaze Noam Chomsky....
  16. Antibarbarus02.08.2008. 23:10
    Eto npr. J.S.Bach ima orguljaski koral;"Dodji slatka smrti".Smrt i starost,bile su normalna tema za stare klasike.
    Covjek moze biti lijep i kad je star.Ljepota dolazi iznutra,i neodvojiva je od mudrosti.
    Ono sto se danas reklamira je sex-appeal,koji cak nije ni to,jer su nekad,u doba seksualne revolucije zene bile mnogo eroticnije nego danas.
    Danas je sve tehnologija,konstrukcija,mehanika.
    Jednom rjecju kao sto Dubravka kaze-stereotip.
    Strah od istinske individualnosti,strah od bivanja drukcijim nego sto to sve fiksiranije norme drustva baziranog na pomahnitalom kapitalu zahtjevaju...
  17. BiloKoje03.08.2008. 00:58
    Baba Jaga je odličan roman, i za čitati je ''na lešo''
  18. @antibarbarus03.08.2008. 12:08
    a ti si, dragi antiša barbarus pravi prototip dinarskog anti-intelektualca koji uvijek tvrdi da su žene neke prošle epohe -- mama, bake, prije njih rubensove ljepotice, klasicističke nimfe itd. bile "erotičnije" od ovih današnjih. ti imaš neki problem, pohitaj anti-psihijatru. današnje su žene svakakve, baš kao što su uvijek bile.
  19. Antibarbarus03.08.2008. 19:31
    Hvala na savjetu.Nije mi potreban:Ne vjerujem u psihijatre ni u antipsihijatre.naime i oni su u sluzbi drustva kapitala.
    Za tebe se vidim oci9gledno problem rjesava da covjek sagiba glavu pred realnoscu koju u pravilu drugi stvaraju,ni manje ni vise nego manipulacijom.
    Nisi uopce razumio sto sam napisao,govorio sam o medijski eksponiranim stereotipima vremena...
    ali ti si reagirao opet stereotipno,shvacajuci moje pisanje onako kako zelis shvatiti.odnosno uopce ga i ne pokusavajuci shvatiti vec utrpati u otrcani stereotip,jer je valjda lakse ne misliti svojom glavom.
    Inace ,problem stereotipa i neshvacanja,te na osnovu toga napadanja drugih,tako da moraju traciti dragocjeno vrijeme na obranu,i objasnjavanje,je sasvim "normalna" stvar u Hrvatskoj.
    Naravno da je prijasnje vrijeme bilo bolje.Ako nista postojali su vrhunski geniji i klasici.Danasnje vrijeme je vrijeme povrsnosti i prevare.Naravno da oni koji uzivaju u takvoj prevari misle da su "boga za bradu uhvatili".Uostalom sve sto se dogadja u svijetu nam govori da zivimo u jednom izrazito dekadentnom dobu.Degeneriranom,no arogantnom i cinicnom u isto vrijeme.
    A bez ikakvog kvalitativnog opravdanja za to.
    I nije mi potreban psihijatar kako bi me prilagodio bolesnom vremenu.

    .
  20. Antibarbarus03.08.2008. 19:48
    Nisu ni mame ni bake u pitanju,vec mlade zene prije 20-tak godina,koje su se i svlacile i sevile i medijski eksponirale kao i danasnje,ali su izgledale vidno zdravije,prirodnije,i eroticnije,stvarnije nego "klonirane" i do sterilnosti umjetne robot-lutkice danasnjice.
    Jer i duh djeluje na tijelo,na privlacnost,puteno zracenje. fiziologiju...
    Danas se osjeca praznina i nedostatak individualnosti,stereotipnost....

  21. Antibarbarus03.08.2008. 20:07
    ..a sto se "Antise" tice,ako te toliko progoni zelja za njim,potrazi si ga negdje drugdje.Puna ih je Hrvatska,i razne iseljenicke organizacije u svijetu..
    Ja sam 100%-tni Medjimurec,vec godinama izvan domovine,jer i u paklu postoje krugovi.....
    Na srecu zivim u zemlji u kojoj je manje juznjacke arogancije i artificijelnosti.
  22. petarda04.08.2008. 18:35
    slazem se- danasnje su mlade zene pre-preopterecene izgledom, izgledaju ko konfekcijske lutkice, ali to je samo kapljica u moru, jer sve je tako, shoping centri, gradovi, mediji, umovi
  23. @antibarbarus&sljedbenici05.08.2008. 12:36
    a što, dragi antisa-barbarus, ako si ti taj koji potpada pod stereotipe, a da toga nije ni svjestan, jer je prezadovoljan vlastitim dubinama i kvalitetom???
    kao prvo ja nisam "onaj koji nije razumio", već eventualno ONA koja nije razumjela.
    drugo, nitko te nije prsiljavao na triptih odgovor na kratku primjedbu.
    posljednje, najvažnije, tvoja fikcija bolje, manje dekadentne prošlosti impregnirana je istim patrijarhalnim stereotipima i podjednako kloniranim "poželjnim izgledom".
    remeber twigy iz vremena koje idealziraš. a tek rubensove tovljene ljepotice koje nisu ništa zdravije od onih žena u arapskom svijetu koje se, da bi bile erotične, šopa mlijekom. a tek srednjovjekovni pojas nevinosti!
    ne negiram industriju ljepote koja ženama nameće kako da budu poželjnje. samo prokazujem iluziju bolje prošlosti.
  24. baba07.08.2008. 14:23
    Izvrstan intervju, već dugo nisam čitala bolji. Svaka čast autorici i spisateljici.
  25. @ ok,ali07.08.2008. 15:04
    kod imenica muški rod nije ''muški'' po spolu niti ima veze s tim, već je to opća imenička kategorija. ''ženski'' rod razvio se kao ono što je izuzeto iz opće imeničke kategorije, u našem slučaju ''muškog'' roda. ako težimo ravnopravnosti, nije li pravilnije ne izdvajati sebe kao -icu. Takvim slijedom muškarac koji ostaje kod kuće i brine se o djeci, bio bi domačica, a ne domačin (nije isto!) jedino to je ravnopravnost, a zadržava i jezičnu raznolikost.
    Hoo-ore-ee-ell
  26. AntibarbarusVs Antibarbarus& sljedben.08.08.2008. 00:54
    Da znao sam s obzirom na aroganciju i urodjenu zensku obranu postojeceg,ma kako nisko ono bilo da si zensko....dakle biologija ma kakva bila,a za kvalitetu cemo vec nesto izmuljati....
    Rubensove ljepotice su bile samo Rubensove ljepotice,nikako globalne ljepotice,i koliko ja znam nitko ih nikad nije idealizirao osim samog Rubensa.To sto je prihvacem kao sjajan slikar,bas kao i Renoir nema veze s njihovim ukusima.Meni osobno se vise svidja Botticelli i kasnije prerafaeliti,ali ne govorim o proslosti kao o nekakvom mjerilu.Twiggi nije bila nikakav pojam seksa,ni ljepote vec samo "prutic" za vjesanje haljina,doduse revolucionarno sofisticiran u revoluc.sezdesetima.I nije bila bas dugo prihvacen tip.Ti nadrobljavas stvari koje uopce nisam napisao ni mislio,i pokusavas ih pretvoriti u princip.Tko je govorio o pojasu nevinosti,iako mislim da bi tebi i tvom raspusnom jeziku trebao nekakav flaster,i brnjica sto mi sve drobis i prepisujes bez ikakvog skrupula.Nagonis me da se moram braniti iako ti je napad bez temelja.
    Bila je Twiggi,ali su bile i prelijepe zene kao Anouk Aimee,Catherine Deneuve,Charlotte Rampling,Francoise Hardy,Maria Schneider,Sylvia Kristel,Valery Kaprisky,Marise Berenson,Kelly McGillis,Amy Irving.
    Smatram da su sve one imale daleko vise eroticnosti(povezane s duhom),nego danasnje zvijezde,od kojih je tesko vise razabrati koja je koja,toliko slice.
    A to sto mi pripisujes stereotipe,to je ono danas poznata tehnika inverzije;"Ne Thompson ne siri mrznju,vec vi svi koji ste protiv njega sirite mrznju"To je danasnji stereotip u koji i ti upadas,namjerno ne razumjevajuci neciji diskurs.Ili ti je tako misliti lakse..
    Ne duso draga;pravo oslobodjenje nagona,eroticizam nemaju veze s homom tehnologicusom,vec samo podrazavaju laz da nesto doista postoji osim gole tehnike,i njene reprodukcije.
  27. Antibarbarus vs onih koje ceznu za Antisama08.08.2008. 01:15
    Uostalom da nije tako ne bi danasnja istrazivanja dokazivala da je covjecanstvo daleko narcisoidnije nego sto je ikada bilo.To je statisticki dokazano.
    Ne mogu narcisoidni ljudi,imati bilo kakav realno kriticki odmak od svog iluzornog stanja.
    Istina je,danasnji filmovi(gledam ih i uvijek sam nezadovoljan,neispunjen) su mediokritetski,iskompleksirani;Sophia Coppola kopira Godarda.Glazba ne pravi nikakvu revoluciju kao nekad Doors,Pink Floyd ili J.J.Cale,vec stvara razne eklekticke kombinacije iz postojeceg....Postmoderna je povrsna,plosna i blefira misljenje,ne uvazavajuci ono sto i kako je prije misljeno.jer ga totalno krivo interpretira,kao i ti..Romani;ne nasmijavaj me Houllenbec?.Koji jad kad se sjetim Singera,Kisa,Marquesa,Borghesa,a tek prije Huxleya,Hessea,Lawrencea.....
    Svako od njih je bio daleko veci i neponovljiviji individualac od danasnjih epigona....
    Zato ne mogu biti u stereotipu kad branim veci individualizam i dublje duhovne vrijednosti...
  28. cane11.08.2008. 19:09
    Ajme, što je ovaj Antibarbarus dosadan i patetičan. Kakva konzerva opterećena serviranim mu kanoniziranim autoritetima. Odkaki Antibarbarus, današnje su pičk(ic)e najbolje!!!!:):)
  29. cane11.08.2008. 19:20
    Što se pak tiče slobodne volje - današnji ljudi Zapada barem imaju pravo na iluziju nje, žene u Africi ni to. Cjepidlaka je to solidno objasnila na primjeru obrezivanja i silikona, iako i ona, Cjepidlaka, kao i većina h-alterovaca, pati od nametnutih joj stereotipa ispuhane alternative 'svijetu spektakla', pa podrazumijeva da je samovoljno stavljanje silikona NEKIH žena nekakav kulturni diktat, a zapravo je riječ o potkulturnom (ili ipak nadkulturnom?) sugestivnom prijedlogu . Kako god bilo, današnja je kultura najbolja od svih, a žene su uvijek bile lijepe, a danas su najljepše! La viva mujer! Sloboda ili smrt! Dole feministice! A ti Duco, kad bi malo smršavila, možda bi shvatila da je tjelesna estetska samosvijest dio opće estetskog svjetonazora. Zdrav duh u zdravom tijelu! Dolje apolonijski dekadenti!
  30. Antibarbarus12.08.2008. 19:01
    "Lepi Cane"
    Zdrav duh u zdravom tijelu,i silikoni.ha ha ha ha.
    Vidi se koliko znas o zdravlju.To je samo labudji pjev vase danasnje dijabolicke civilizacije zla koja se u metastazama prosirila po planeti.I jos jedno ti si dokaz da su te roditelji previse dopustali i razvijali tvoj narcisizam,a "moderno reformirana skola u kojem djaci samo sto ne seru profesorima na glavu ipak ti obuzdat arogantan i nakaradan,nepromisljen jezik.Sloboda bez znanja i odgovornosti je stvorila i kaos u svijetu i takvog nakaradnog monstruma,u stvari vjecitu prkosnu adolescenticu,poput tebe koja stalno mora dokaivati svoj samosumnjicavi ego.,Lijep ti je ovaj svijet jer je agresivan,povrsan i baz´iran na golom plosnom intelektu,bez spekulativne dubine,a senzibilitet mu se vraca u stanje simulirane jednostavnosti,zdravo seljastva i zdravo cobanstva.
    Kanonizirane velicine?Da,naravno.
    Ima li bolji kompoziror ozbiljne glazbe od Bacha?
    Naravno kanonizirane,jer kvalitetu ne cini vrijeme,vec svijest koja je vjecna.Vrijeme je uostalom iluzija naseg subjekta.Zar to nije rekao i Einstein i Kant.
    A ti si obican(-na?)tehnokratski mutant.
    Pickice?
    Da danasnje pickice su "najbolje" kao pojmovi ciste apstraktne,fizioloske pickice,lisene svakog sadrzaja,bez duhovno emocionalnih meta- dodataka.Osim povrsnih simulacija toboznje senzualnosti u lukavom oblacenju,i beskrajnim mogucnostima foto-shopa.Pickice kao pornografski entiteti,digitalno.tehnickog seksa.Intelektualke sa wikpiedijskim obrazovanjem maskiranim preko sirovih prostakusa koje su donedavno cugale pivu s stemerima i mafijom iz ulice i asfalta.Hipokrizija parvenujevskog gradjanskog slifa,iza kojeg se krije cista zvijer i ulica.....sirovina,
    Cane danas ima tvojih vrsnjakinja i vrsnjaka koji se srame u kakvoj generaciji zive.
    Odlaze masovno na koncerte "The Cream" -reunion",i znaju na pamet sve tekstove.
    U nase vrijeme se nista slicno nije dogadjalo.
    Jadni ste bijedni,iskompleksirani i jedino sto imate to je agresivna tehnika i agresivni kapitalizam,i znanstevna prostitucija.vasa generacija razara svijet,jer je umisljena,narcisoidna i sebicna,cime samo prikrica svoje komplekse.
    problem je u tome sto ste vecinom nezeljena djeca,htjeli su vas vecinu abrotirati,pa nisu...i sad svojom arogancijom i dispetom,zelite sebe i svijet uvjeriti da je opravdano sto ste se rodili...Usput uma tu i mrznje i osvete prema prijasnjim generacijama,koje su zivjele znatno bolje nego vi...jadna tehno.mutantska sirocadi...
    A sto se slobodne volje zena na Zapadu tice.,kao opcenito i radnika u kapitalizmu.
    Rob u Grckoj bio je svjestan da je rob,bunio se,bio kaznjavan,ali nepokoran.To je sloboda,unutarjnja i prava,
    Rob Zapada koji misli da je slobodan,cak se i bori za interese svog gospodara i brani ga,za sitan novac koji mu omogucava egzistenciju koju je i rob u Grckoj imao...
    Cak i svoje gospodare biraju,na "izborima"(izmedju Kurta i Murta),i rade sve ono sto im oni preko masovnih medija agresivno sugeriraju.
    "Imaju bar iluziju slobode",ha ha ha ha,a mene nazivas konzervativnim,Branis li ti svojom tezom o iluzijama razne "opijume za mase"?
    Od kojih je liberalna demokracija vjerojatno najveci.Daj odkakakakakakakakakaki ti sa svojom
    vec anakronom obranom istocnoeuropskog intelektualnog autiste,liberalne demokracije.
    Pogledaj si malo njemacku mladez kako se bori s policijom protiv globalizma,ili americku.
    Za njih ste vi tek sada,u kapitalizmu(ha ha ha vi nista ne "kanonizirate",jel da?) zajedno pokazali da ste iz 19.stoljeca.
    Covjece koji mutanti,za SF filmove o novim oblicima totalitarizma.
  31. Antibarbarus12.08.2008. 19:14
    "Imaju bar iluziju slobode"? Ha ha ha ha.I mene zoves konzervativnim,a ocigledno se u svojoj nemoci pozivas na iluzije,"opijum za mase"...ha ha ha.
    Naravno iluzije,jer ste vi vrijeme i drustvo bez realnog bitka,jer realan bitak je Kapital,dakle gola apstrakcija,cak i apsurd,Sizifovog guranja kamenja.
    Cak rob u Grckoj je bio svjestan bitka,znao je da je rob,i da je covjek i na osnovi toga je bio neposlusan,kaznjavan,ali nikad nije dopustio da kao danasnji robovi misli da je "slobodan".
    Kad rob misli da je slobodan,kad zivi u iluziji,kad glasuje za svoje gospodare i slusa sto mu oni sugeriraju da radi,preko njihovih medija i propagande,kad se kao ovac predaje struji laznog izmanipukiranog zivota,naravno da nema veceg ropstva na svijetu.Nakaradnom,najmracnijem dosad svijetu,svijetu mutanata,svijetu koji ponovno otvara manihejski raskol kozmickog dobra i zla,svijetu koji je najlazniji dosad u povijesti i najneautenticniji,
    Cista simulacija...
    I pity you,ali to je uzaludno,Mutanti i ne mogu osjecati sucut,empatiju,sram,savjest,zelju za bitnom promjenom....
    Priroda ce te otpuhati kao prljav,zguzvan papiric na vjetru....
  32. Ivo16.08.2008. 23:21
    Ne svidja mi se ovaj intervju. Nisam ljubitelj jugoslovenskih nazovi intelektualaca koji uglavnom zive na zapadu dok pljuju po svemu sto im se cini zapadnjacko (''zapadnjakinje sa silikonima'' kao da samo one i to sve se pumpaju silikonima) osim dolara i eura kojih se nikako ne gade. Ugresiceva kao i ostali YU intelektualci nemaju sta reci na zapadu jer su tamo naprosto anonimci ali zato imaju sta nama porucivati (taj zli zapad, nemojte nikako tamo hrliti, kakva Evopa kakvi bakraci). Nisam iznenadjen jer videvsi jednom Ugresicku na holandskoj televiziji u drustvu tamosnjih filozofa ona nije progovirla niti jedne jedine rijeci.Jednsotavno nije imala sto kazati.
  33. bed19.08.2008. 16:45
    a jesi ti imao/la sto za reci? jesi li ti neki faktor tamo ili niti anonimac?
  34. Željko19.08.2008. 21:43
    Izvrstan intervju
  35. Zapadnjakinja19.08.2008. 22:39
    Ja sam zapadnjakinja i ne raspadaju mi se usta od silikona, ne gledam sa sažaljenjem na primitivne afričke žene čije istegnute vratove pridržavaju obruči vec gledam sa sazaljenjem na istocno-zapadne-severno-juzne ljepotice koje se krse hodajuci na tankim stiklama i izgladnjuju se da bi mogle da se uvuku u brojeve 35-38. Moje dojke ne pucaju od silikona niti protestiram protiv strašnog običaja klitoridektomije jer to trebaju citniti zene iz tih kultura, i nisam tobože civilizirana zapadna žena i ne podvrgavam se oblicima nasilja nad vlastitim tijelom da bi bila privlačnija i da bi se lakše uklopila u zajednicu... Suma sumarum, ne postoje zapadnjakinje sa ''usnama i dojkama koje pucaju od silikona'' vec postoje pojedinke koje to sebi cine individualno zato je iopstavanje glupavo.
  36. lola20.08.2008. 16:15
    iskreno, tesko mi je zamisliti da ugresicka nije imala sta za reci smisleno, niti je uostalom anonimac na zapadu
  37. Nizozemski gledalac20.08.2008. 22:31
    Tacna je tvrdnja da Ugresicka u filozofskoj TV debati na nizozemskoj televiziji nije ni progovirla. A tacno je i da je na zapadu anonimac osim sto je poznata medju bivsim Jugoslavenima kao protivnica i kriticarka Tudjmana.
  38. Marek28.08.2008. 22:41
    odlican interview i istup. problematizira upravo ono kaj je v Hrvatski tabu - da je 90 doslo do cevapdzinarske revolucije, kad cevapdzinari postaju vladatelji, i degradacije kulturne i drustvene. puno ljudi s kojima pricam, po sjevernoj Hrvatski (tam gde HDZ ne dobija, a bogami nit SDP) veli da to nije Hrvatska kakvu su si oni zamisljali, pokradena i srozana - i degradirana na Tompsona i Severinu kak to Dubravka Ugresic veli. a to sve vele ljudi koji su sudjelovali u obrani te iste Hrvatske, kroz koju su se na kraju uspravila primitivnost, a ne napredak i demokracija. te stvari treba jasnije izgovarati i razlikovati. kaj se tice Zapada, umjesto vlastite kulture, koje se stvarala djelomicno i kesnih 70ih i 80ih, preuzima se glupavo oponashanje Zapada, u nedostatku vlastitog identiteta.
  39. Marek28.08.2008. 23:53
    a konformizam i apatija - prava istina. niko se ne buni. ako, onda sve rascjepkano, jedino ak moja krava crkne. sve ko da je v mocvari. umesto da se pokrecu nove revolucije i bunti, nigdar ni bilo da nekak ni bilo. drustveni poredak je promjenljiv ko sto smo to vidjeli na moju zalost 90ete, treba to ponoviti, dobra je to ideja bila zapraf kad promislim.
  40. tajnat29.08.2008. 13:29
    upravo sam zavrsila s ucenjem od babe jage stare pripovjedacice drevnih prica...prica koje zene, ali i muskarce, dovoljno istancane da naslute dubine mjesecevih energija, odvedu do njihova izvora
  41. IMT31.08.2008. 17:04
    Ako Europa nije centar, što je onda? Rusija? Pa i Putin, koji se ruga Europi iz svoje KGB-ovske perspektive stvara svoj javni imidž bildanjem i pokazivanjem mišića, borilačkim sportovima i mladom ljubavnicom (koju je, doduše, zatajio). Kinezi, koji i dalje znaju kako se radi dobar slet s pravom olimpijskom bakljom umjesto Titove lažne štafete? Psihopatski Hugo Chavez ili ljubitelj kokinih listića Evo Morales? Propali japanski bushido kodeks "crkni, samo da budeš konkurentniji od mrskog rasnog neprijatelja"? Ostali su ionako amerikanizirani i europeizirani do krajnjih granica.
  42. baba jaga16.09.2008. 22:25
    je odlična knjiga
  43. morphine25.09.2008. 00:07
    IMT, centar ti je ovdje:http://www.rockfound.org/
    A što se tiče komentara o Ugrešićkinoj "anonimnosti" na zapadu, ja nemam dojam da se ona pokušava prodati pod neku "zvijezdu". Poznata je među obrazovanijim ex-Jugoslavenima, što je i razumljivo jer još uvijek piše na istom jeziku na kojem je pisala prije 20 godina. Pa nije ona Candace Bushnell ili Joanne Rowling. Ne bavi se prodajom i marketingom, nego umjetnošću.
  44. lola27.01.2009. 20:08
    odlican intervju, svaka cast
  45. Lydia15.09.2009. 17:44
    Baba Jaga - dosta dobro, ne i odlično. :/
  46. florence12.03.2010. 15:22
    odličan roman. heteroseksualna katarza za nagradu nakon čitanja.
Dodaj komentar

Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.

POSLJEDNJE VIJESTI IZ RUBRIKE

21.05.

Umjetnik koji nikad ne spava

Siniša Labrović: Bizarno je da se štedi na onima čija se potpora izražava u tisućama, a ne na onima koji dobivaju milijune.

19.05.

O krađi identiteta

Kakve veze ima "Prvi hrvatski festival knjiga - Što čitaš" s profiliranom izdavačkom kućom "Što čitaš?". Nikakve.

18.05.

Petak na Subversiveu

Večeras će na Subversive Festivalu Christian Marazzi govoriti o historijskoj krizi kapitalizma, a Gayatri Spivak predavat će na temu "Budućnosti, prošlosti, jezici, Balkan"

17.05.

Prema Balkanskom socijalnom forumu

Danas na Subversive Forumu u ZKM-u počinje panel "Prema Balkanskom socijalnom forumu" koji će trajati dva dana

17.05.

Marina opet među najboljim fotoreporterima regije!

Treću godinu zaredom fotografija H-Alter-ove novinarke Marine Kelava uvrštena je na izložbu najbolje novinske fotografije iz regije, koja se večeras otvara u Beogradu, u organizaciji srpske novinske agencije Beta

17.05.

Nitko nam ne čuva leđa

Marko Pogačar, "Bog neće pomoći": Naslov ukazuje na nepobitnu činjenicu - na neko apstraktno, metafizičko utočište nije nam se osloniti.

15.05.

Uskoro Jewish Film Festival

Od 20. do 26. svibnja, u sklopu festivalskoga filmskog programa domaćoj će publici biti prikazana 54 filma koji na različite načine progovaraju o toleranciji