Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.
Ovaj zakon izazvao je oštre rasprave u tamošnjoj javnosti. Ministarkin govor označio je početak parlamentarne rasprave o mogućoj zabrani velova u Francuskoj.
Očekuje da će zakon biti usvojen, a francuski muslimani smatraju da će ih to izolovati. Vlast brani zakon vrednostima republike, a opozicija kaže da je zabrana neustavna i da bi mogao da reaguje Evropski sud za ljudska prava.
Vlada je na razne načine pokušavala da ovaj zakon progura, pa je tako prvo najavljeno da je reč o jednakosti među polovima, zatim je bilo reči o pravima žena, pa se pojavilo pitanje bezbednosti kao argument. Danas je argument da je ukidanje burki u skladu sa vrednostima Republike.
"Kako bismo pokazali da ovo nije problem religije, povelja zabranjuje sve oblike skrivanja lica u javnosti. Tako da ovo nije problem bezbednosti, nije problem religije, to je problem vrednosti Republike. Život u Republici se odvija otkrivenog lica. To je pitanje dostojanstva, jednakosti, to je pitanje transparentnosti", istakla je ministarka pravde Mišel Aloa-Mari.
„I dalje postoji neslaganje između većine i opozicije zato što bi većina želela da primeni zakon na celu javnost, dok mi kažemo "budite oprezni" - postoje zakonski rizici, ustavni rizici, tu je takođe i Evropski sud za ljudska prava i tu je rizik primene zakona - kako će to biti postignuto? Hoće li policija ići po naseljima i sprečavati ljude da nose burku? Dakle, mi želimo da ograničimo zabranu na javne službe, državnu službu, gradove, bolnice, javni prevoz i pojedine "osetljive" poslove. Mislimo da je ovo efikasnije zato što tako možemo da primenimo zakon", rekao je Žan-Mark Ajral, predstavnik socijalista.
Hrvatska i dalje nije procesuirala svoje ratne zločince. Štoviše, umjesto toga su se ključne političke ličnosti obrušile na presude međunarodnih sudova, stoji u izvještaju Amnesty Internationala
Romi u Europskoj uniji nisu dovoljno uključeni u društvo i žive u lošijim uslovima nego njihovi susjedi, ocjenjuje Agencija za osnovna prava
Zastupnici Europskog parlamenta su na jučerašnjoj raspravi izrazili zabrinutost zbog niza otkazivanja Prideova diljem Europe
Organizacijski odbor Beograd pride 2012 najavio je da će ovogodišnja Parada ponosa biti održana 6. listopada
Pripadnici ruske LGTB zajednice još su 2006. predali prvi zahtjev za održavanjem Pridea, ali svi njihovi pokušaji završili su tako što bi ih rastjerivala policija
Gotovo 13 posto mladih ljudi u svijetu je bez posla, a njihov status se vjerojatno neće promijeniti naredne četiri godine, stoji u izvješću Međunarodne organizacije rada
Zbog ultradesničarskih prijetnji, policija je savjetovala organizatorima da odustanu od Povorke pola sata prije nego što je trebala započeti
Dodaj komentar
Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.