Marinko Čulić 11.03.2010.

Ravno brdo ex-Jugoslavije

Marinko Čulić I iz aviona se vidi da jedino na ovakvom skupu izmirenih bivših ratnih protivnika, kakav će 20. ožujka biti održan na Brdu kod Kranja, može biti proglašen kraj Jugoslavije i početak nove suradnje na drukčijim regionalnim osnovama. Ne vide to, doduše, ni mnogi koji će se tada naći za zajedničkim stolom, jer su se proteklih godina junačili u međusobnim svađama.

Što nas čeka

Trg Burze

Deutsche welle

Hlo uvijek odlazi, a uvijek je tu

Fotografija članka
Sad bi Informativni program trebao procvjetati, s izuzetkom Hloverke u Otvorenom i Čuljak u Dnevniku...

 

Novinari Hrvatske televizije slavili su u utorak navečer smjenu Hloverke Novak Srzić. Bilo je tu pjesme i plesa, likovanja i trijumfa, grljenja i tapšanja po leđima. Jasno je i zašto: nisu morali te večeri gledati Otvoreno. Gledateljima HTV-a nije bilo do fešte. Hloverka im se ukazala kao da nikad nije otišla. Novinari slave, gledatelji tuguju. Što se uopće dogodilo na Vijeću HRT-a?

Može se reći da su njegovi članovi učinili Hloverki Novak Srzić uslugu koju joj duguju još od prošlog ljeta, kada je glavna urednica Informativnog programa javno priznala da bi se najradije bavila voditeljskim poslom. Ispunili su i želju javnosti, ogorčenoj činjenicom da takva osoba vodi Informativni program javne televizije. Ispunili su i želju nove vladajuće garniture koja više nije željela pokrivati ono što su joj ostavili Sanader i Mesić. Ali želju gledatelja i pretplatnika nisu ispunili, barem ne u potpunosti. Njima ostaje da se zapitaju: je li Hloverka gora ispred ili iza kamere?

Hloverka je otišla, a zapravo nije

Jedna agonija je završena. Hloverka je otišla s uredničkog mjesta nakon što su otišli, ili odlaze, njezini politički sponzori. Odlazi urednica koja je od početka naišla na otpor novinara i dobrog dijela javnost. Ona koja je dvije godine ubijala profesiju i provodila cenzuru. Ona koja je svojedobno nagrađena uredničkim mjestom nakon što je popljuvala HTV i prekršila ugovor s HRT-om, da bi bila sada nakon svega bila nagrađena voditeljskom ulogom u elitnoj političkoj emisiji.

I što sada? Hloverka je otišla, a zapravo nije. Ona zapravo stalno odlazi, a uvijek je tu. I dok je bila na bolovanjima, kažnjavala je novinare, provodila cenzuru, uzimala od plaće, zabranjivala goste i teme, sramotila javnu televiziju, proizvodila afere i skandale. Sada je tome kraj. Novi početak tek slijedi. Rekao bi Denis Kuljiš, slijede "valpurgijske noći".

Što to znači: da je Hloverka Novak Srzić loša urednica, ali odlična novinarka? Da je predstavljala problem kao urednica programa, ali neće i kao voditeljica? Da joj treba dati šansu da se iskupi ili nagraditi za dobro vođenje najskandaloznijeg informativnog programa u povijesti HTV-a? I to nakon što je pokazala što misli o novinarstvu, profesiji, temama, cenzuri, kolegama...?

Tek će se vidjeti koliko će slobodan biti program

Ali dobro, dok HTV-ovi novinari slave kraj jedne agonije, a HTV-ova publika proživljava novu, zapitajmo se jednu stvar: što će biti s programom HTV-a nakon što je Hloverka napokon smijenjena? Realno je pretpostaviti da gori od ovoga neće biti. Optimistično je zaključiti da će biti slobodniji. Koliko slobodan, tek će se vidjeti. Jer možda nema Sanadera, ali u središnjici HDZ-a još uvijek postoje ljudi koji će napisati pritužbu zbog gostovanja šefa opozicije u Dnevniku. A tko zna, možda u tom trenutku na prisavskoj straži bude urednik koji će ažurnije cenzurirati, nego što je to radila šlampava Hlo. Koji će anticipirati. Predosjećati. Njušiti opasnost. A ne rukovati se s Milanovićem na odlasku.

Pored toga, Hloverkin odlazak razotkrit će prave uredničke i novinarske kapacitete na HTV-u. Ili možda bolje reći, njihov manjak. Nema više skrivanja iza cenzure. Nema više alibija za loš program i loše emisije. Nema više heroja. Sad bi Informativni program valjda trebao procvjetati, s izuzetkom Hloverke u Otvorenom i Čuljak u Dnevniku.

I tako, dok se slavi Hloverkina smjena, dok se uživa u domino-efektu nakon Sanaderova odlaska, ipak valja pričekati pa vidjeti je li famozna Zloverka bila doista jedina - i najveća - kugla na razigranim nogicama Informativnog programa HTV-a ili je bila savršeno pokriće za raspad sistema. Hoće li sada na površinu isplivati svi prisavski kapaciteti ili tek godinama nataloženi mulj? Samo da nekome ne prisjednu pjesma i ples...

Prijavi članak na: Twitter Facebook
dodaj komentar 1 komentar
  1. Milan20.01.2010. 14:41
    Tomica, pobogu, znam da si zbog toga žalostan, ali Hlo neće završiti u zatvoru, niti će dobiti otkaz. Ta su vremena prošla, nije ovo ni Šuvarova ni Račanova televizija.
Dodaj komentar

POSLJEDNJE VIJESTI IZ RUBRIKE

05.03.

Jutarnji otpušta trećinu zaposlenika

Smanjenje plaća za 15 posto, a potom i otkazivanja ugovora čak jednoj trećini zaposlenika, samo su neke od mjera koje vlasnik EPH Ninoslav Pavić koristi kako bi na štetu radničkih prava širio svoje carstvo

26.02.

Dosta više hitnih zakona

Hrvatsko novinarsko društvo, zajedno s nekoliko udruga civilnoga društva, zatražilo je jučer u otvorenom pismu da Sabor donesene izmjene Zakona o HRT-u u redovnoj, a ne hitnoj proceduri

24.02.

Navijanje da susjedu crkne krava

Kad bismo se ravnali po Ivici Blažičku, Igre bi zaista trebalo raspustiti. Jer ako je njihov cilj da se slave tuđe nesreće, i da je najvažnije da susjedu crkne krava, i da je olimpijska medalja vrednija od ljudskih kostiju, onda one i ne predstavljaju do ljudsku pohlepu, zavist i zlobu, gmazovske reflekse, čist profit za prljav novac

22.02.

Cenzura na EU način

Zbog pritiska delagacije EU na novinara Gorana Rotima HND će se žaliti vrlim europskim institucijama

19.02.

Feral u Zagrebu

Prisjećanje na tjednik hrvatskih anarhista, protestanata i heretika, koji su Bogu mili, a ni Vragu nisu mrski

18.02.

Redizajnirani Cunterview

Ovaj internetski medij posvećen ženama i rodnim pitanjima, nakon četiri godine rada od sada je aktualan u novom, osvježenom izdanju

17.02.

Krvava godina za novinare

Prema izvješću Odbora za zaštitu novinara u 2009. godini ubijen je čak 71 novinar, a HRT se opominje zbog "favoriziranog praćenja HDZ-a, uz sklanjanje istaknutih novinara koji su kritizirali vladu"