Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.
Dijaspora ima pravo glasa. Otići ću u Bosnu i Hercegovinu. Njihov glas vrijedi jednako kao i moj glas u Zagrebu - izjavio je predsjednički kandidat SDP-a Ivo Josipović objašnjavajući svoj stav, suprotan poziciji njegove stranke na prošlim parlamentarnim izborima, tvrdnjom da je on legalist.
Za razliku od svoga kandidata za šefa države, SDP nije promijenio mišljenje o glasanju takozvane dijaspore. Stranka se protivi postojećem modelu uvlačenja Hrvata iz susjedne države u ovdašnje izborne procese. SDP je, zajedno s HNS-om, najavio da će prilikom ustavnih promjena tražiti ukidanje sporne, 11. izborne jedinice, koja se kolokvijalno i netočno zove dijasporom. Taj stav uživa većinsku podršku Hrvatske. Istraživanja provedena u vrijeme prošlih izbora pokazala su da se dvije trećine hrvatskih građana protive glasanju "dijaspore". Na isti način razmišlja i trećina HDZ-ovih birača.
Josipovićev je stav prije svega pragmatičan. Neće jurišati na postojeća izborna pravila, nego će im se prilagoditi. Možda rezonira da za promjene ima šanse tek kada se HDZ pobijedi na terenu koji je uvijek dosada smatrao svojom ekskluzivom: kad "dijaspora" počne glasati i za druge stranke, HDZ će je dokinuti. U svakom slučaju, trenutno ni jedan od predsjedničkih kandidata ne problematizira postojeći model. Čak je i Damir Kajin najavio obilazak Hrvata po Bosni i Hercegovini. A Vladimir Šeks otvoreno tvrdi da će njihova kandidata Andriju Hebranga izabrati dijaspora: što usfali zbog slabe podrške u Hrvatskoj, namirit će preko granice. Samo predsjednik Mesić, i to povodom kriznog poreza, upozorava na problem. "Nisam čuo da se bilo tko iz dijaspore javio da nam pomogne. U donošenju zakona sudjeluju, a kad treba liječiti hrvatske financije, plaćaju samo građani naše zemlje", konstatirao je šef države.Utoliko i Ivo Josipović javnosti duguje objašnjenje kako udvaranje lažnoj "dijaspori" korelira s njegovim proklamiranim izbornim programom "nove pravednosti". Smatra li sudjelovanje Hrvata iz druge države u izboru predsjednika Hrvatske poštenim i pravednim? Drži li to trenutno važećim ili dugoročno održivim rješenjem?
Je li riječ o taktičkom ili strateškom uzmaku? Čak je i Josip Friščić, uoči parlamentarnih izbora, kada su se umnožili strahovi da će se hrvatski izbori odlučiti u BiH, javno tražio da predsjednik Mesić mandat za sastavljanje vlade mora povjeriti onome tko dokaže da je dobio većinu na izborima u Hrvatskoj. A SDP-ov predsjednički kandidat sada tvrdi da glas u Sarajevu ili Mostaru ima istu težinu kao i onaj u Zagrebu?! Prije nego što se pobrinula za izlistavanje svojih pretendenata za Mesićeva nasljednika, opozicija se morala pobrinuti za osiguranje uvjeta koji bi omogućili provođenje transparentnih i poštenih izbora.
Nije sporno samo glasanje "dijaspore". Pred parlamentarne izbore mediji su problematizirali čitav set nepravilnosti: od broja birača koji je - svjetski kuriozum! - veći od broja stanovnika, nesređenih i lažnih biračkih popisa do poplave fantomskih birača po nepostojećim adresama. Glavne opozicijske stranke morale su nametnuti rješavanje tih problema, ako ne ide drugačije, onda i najavom bojkota izbora.
Éric Toussaint kritizira programe strukturnih prilagodbi, politike koje su MMF i Svjetska banka provodili u zemljama u razvoju.
Vođa grčkih konzervativaca Antonis Samaras u ponedjeljak navečer je objavio da nije mogao sastaviti koalicijsku vladu te je svoj mandat za sastav vlade vratio predsjedniku Karolosu Papuliasu
Konzervativci Nova demokracija osvojili su 21,2 posto glasova, Koalicija radikalnih ljevičara14,99 posto glasova, a u parlament ulaze i komunisti KKE te neonacisti Zlatna zora
Francois Hollande je dobio oko 52 posto glasova, a Nicolas Sarkozy je već priznao poraz i čestitao konkurentu
Kandidat koalicije oko vladajuće Demokratske stranke (DS) Boris Tadić osvojio je 24,81 posto glasova, a kandidat oporbene Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić 24,71 posto glasova
Za demokratske države bilo bi bolje da se neki političari biraju nasumice, izračunao je tim talijanskih fizičara, ekonomista i politikologa.
Na jučerašnjoj zatvorenoj sjednici nova šefica Fonda za zaštitu okoliša postala je USKOK-ova optuženica Sanja Kalambura
dodaj komentar 14 komentara
Glasal sam za Josipovića na predizborim, a sad vidim da bum se moral isčlaniti iz stranke.
>FUJ!!!
E sad, kada se glasuje na izborima za Sabor, primjenjuje se izborni zakon koji je napisao - čitajte sad dobro - upravo *SDP pok. Ivice Račana*, i koji u tome dijelu nije mijenjan. On predviđa da "dijaspora", tj. državljani HR koji ne žive na teritoriju HR, dobiju mandata proporcionalno svojem izlasku na izbore i "težini" jednog mandata u HR - ako je u HR jedan mandat vrijedio recimo 100K glasova, a "dijasporaca" je izašlo 200K, dobit će 2 mandata itd. Kužite?
Kad je u pitanju izbor predsjednika republike, tu su *svi* državljani HR glasači u *jednoj* izbornoj jedinici, bez obzira gdje žive, pa spika o "dijaspori" nema ama baš nikakvog smisla. Kako ćete držvljanu svoje države oduzeti pravo glasa zato što ne živi na njenom teritoriju? Nikako, pobogu, osim ako ćete mijenjati Ustav i sramotiti se pred svijetom. Zašto ste mu uopće dali državljanstvo in the first place? :-)
Da ne bude zabune, ne preferiram Josipovića, ali ovi napadi na njega zbog ovog su mi jednostavno blesavi.
U pravilu, država daje nekome državljanstvo zbog njegovih zasluga ili predmnijevane koristi koju će donijeti državi. Logično je da takva osoba dobije i pravo glasa. Međutim kod nas državljani BIH dobijaju HR državljanstvo *u zamjenu* za svoj glas, koji će dati zna-se-kome.
Dakle, radi se o očiglednoj zlouporabi. Jedini način da se situacija donekle popravi, a da ne moramo čekati da prođu naraštaji i naraštaji, je ukidanje prava glasa za sve državljane koji ne borave na području RH. To nije pravo rješenje, jer je i dalje nepravedno, ali to je situacija u koju nas je dovela politika HDZ-a.
Ivo Josipović se skriva iza "legaliteta", što zapravo označava osobu koja nema čvrst stav, i moj glas je definitivno izgubio.
Ivo Josipović je pomagao haškom sudu pisati optužnice protiv hrvatskih generala...
Sedamdeset pet posto optužnice protiv hrvatskih domoljuba Ivo Josipović je napisao sam, a drugih 25% je dodao haški sud. Interesantno da svi novinari to prešućuju. Bio je dugogodisnji savjetnik haškom sudu i od njih dobivao plaću .
Natjecao se za stalnog suca haškog suda ali nije prosao.
Krajem osamdesetih kad je pucala Jugoslavija i kada je to i Ivica Račan uočio, te krenuo u osnivanje SDP-a , Josipoviću se nije sviđala ideja raspada Jugoslavije i tu se suprostavlja Račanu.
Kladim se da niste to znali.
Dodaj komentar
Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.