Toni Gabrić 07.02.2012.

Lijepa naša bez pisanog traga

Toni Gabrić Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja priznalo da je bivši MZOPUG godinama dodjeljivao udrugama milijune kuna proračunskog novca, a da ne postoje apsolutno nikakvi pisani tragovi o ocjenama predloženih projekata i projektnih izvještaja. Najveći dobitnik bio je HDZ-ovac Ante Kutle. Hoće li na scenu stupiti DORH?

Što nas čeka

Mecso

Trg Burze

Deutsche welle

Vlada iz proračuna izbacuje HZZO?

Fotografija članka
Novi maestralni plan: Izbacivanje HZZO-a iz deficita Vladi bi dobro došlo za ušminkavanje stanja javnih financija na papiru
Izbacivanje HZZO-a iz deficita Vladi bi dobro došlo za ušminkavanje stanja javnih financija na papiru, što bi stišalo povremeno zazivanje MMF-a iz stručnih krugova. Taj izvanproračunski fond do kraja godine mogao bi, naime, skupiti i do tri milijarde kuna minusa.

Prema informacijama iz krugova bliskih Markovu trgu i Katančićevoj, ministar financija Ivan Šuker ozbiljno razmišlja o tome da iz deficita izbaci jednog od 'gubitaša' - HZZO, doznaje poslovni tjednik Lider.

Budući da je riječ o izvanproračunskom fondu koji bi do kraja godine mogao skupiti i do tri milijarde kuna minusa, ministar bi na taj način mogao pokušati smanjiti udio deficita proračuna u BDP-u.

Izbacivanje HZZO-a iz deficita Vladi je potrebno iz najmanje dvaju razloga. Nesnalažljivost i neodlučnost u upravljanju javnim financijama, kad javni dug premašuje 60 posto, a za refinanciranje trošimo 17 posto BDP-a, jasni su i upozoravajući signali da bi nam uskoro mogao zatrebati MMF. Drugi su razlog skorašnji izbori i mogućnost da se tri milijarde kuna upotrijebi za prikupljanje glasova.

Jurčić: Samo će povećati troškove plaćanja

"Grčka je isto radila slične poteze kako bi drugačije predstavila deficit, a Čile je izbacio mirovine iz proračuna i imao proračun u plusu. Ali, to ništa ne rješava, to su računovodstvene igre. Zdravstvena je zaštita obveza svih vlada prema građanima. Postoji nevidljivi ugovor o nivou zdravstvene zaštite u Hrvatskoj, i ako ga ne mogu pokriti doprinosi, država plaća razliku. Sasvim je svejedno hoće li to raditi izdvojenim transferima iz proračuna ili direktno, preko ovog ili onog računa", kaže SDP-ovac Ljubo Jurčić.

Na pitanje može li Hrvatska ikako profitirati od činjenice da, makar knjigovodstveno, ima manji deficit, Jurčić odgovara da ne može.

"Ovdje se ne radi o povećanju efikasnosti, nego se pokrivaju troškovi. Svaka promjena čini dodatne troškove, a kako ova ne dira u suštinu problema - nacionalnu proizvodnju - ona ne može donijeti korist, čak može i povećati administrativne troškove uplate države na račun HZZO-a", tvrdi Jurčić.

Tagovi: Ivan Šuker, HZZO
Prijavi članak na: Twitter Facebook
Dodaj komentar

POSLJEDNJE VIJESTI IZ RUBRIKE

03.02.

Uzaludan bijes

Kad država prihvati logiku masivnih zajmova pod uvjetom da provodi mjere štednje, međunarodni lihvari se spremaju za preuzimanje.

02.02.

Imati vlast, ali nemati moć

Norveški sindikalist Asbjorn Wahl analizirao je motive i postignuća europskih lijevih stranaka koje su ušle u koalicijske vlade.

02.02.

Ipak ne mijenjaju ZOR? + STRIP

Vlada nema namjeru mijenjati Zakon o radu niti otpuštati radnike u javnim službama, a vrlo brzo će donijeti uredbu kojom će osigurati da se plaće više ne mogu isplaćivati bez uplate doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje

30.01.

Implozija politike

Kad je narod formalno na vlasti, neformalne skupine moći predstavljaju organizaciju vladajućih protiv naroda, piše Tomaž Mastnak.

25.01.

Nije gotovo

Ako se s ratifikacijom hrvatskog ugovora zainati jedna EU-zemlja, teško da će se othrvati pritisku ostalih, ai, što ako stvar u isto vrijeme zapne u njih – pet?

24.01.

Predane imovinske kartice zastupnika

U ponedjeljak je istekao rok za predaju imovinskih kartica zastupnika u novom sazivu Sabora, a koliko je točno svaki od njih "težak" znat će se krajem tjedna

23.01.

Ispiti za ruske useljenike

Ruski premijer Vladimir Putin, koji vodi kampanju za predsjedničke izbore u ožujku, obećao je postroženje useljeničkih pravila i za 2013. najavljuje ispite ruske kulture i jezika za useljenike