Marinko Čulić 24.05.2012.

Što nam znači pobjeda Karanikolića

Marinko Čulić Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.

Što nas čeka

Trg Burze

Deutsche welle

Vladina legalizacija kriminala

Fotografija članka
Vlada je promijenila Zakon o tržištu električne energije i HEP sad može direktno mostarskom Aluminiju prodavati struju po povoljnijim uvijetima dok su do sada to radili protuzakonito preko šibenskog TLM-a

Vlada je konačno pronašla rješenje kako će mostarskom Aluminiju Hrvatska prodavati jeftiniju struju a da to ne bude ugovor HEP i TLM-a jer su radi takvog posla pod sumnjom za korupciju i kriminal privedeni bivši predsjednik Uprave HEP-a Ivan Mravak i bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec .

Oni su, naime, Aluminiju preko TLM-a osigurali jefitinju struju iz HEP-a kako bi Aluminij za uvrat TLM-u osigurao sirovine bez kojih nema proizvodnje u toj šibenskoj tvornici.

Taj ugovor suspendiran je nakon istrage USKOK-a, a novi Uprava HEP-a nije potpisala jer nije dobila zeleno svjetlo Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, ali je puno vjerojatnije da su se u HEP-u bojali novih istraga.

Sad je pak Vlada smislila rješenje po kojem je ozakonila prodaju struje po nižim cijenama mostarskom Alumijiu kako bi on nastavio isporuku sirovina šibenskom TLM-u.

Naime, na današnjoj sjednici Vlade izmjenjen je Zakon o tržištu električne energije po kojem, ako ga potvrdi i Sabor, HEP i u inozemstvuo, u ovom slučaju u BiH, industrijskim tvrtkama može prodavati struju po povlaštenim uvjetima.

Ministar gospodarstva Đuro Popijač pojasnio je da se to odnosi na tvrtke koje proizvode strateške sirovine za hrvatsku industriju.

Popijač je rekao i to da će na ovaj način u TLM biti sačuvano 800 radnih mjesta te oko 1500 radnih mjesta u tvrtkama koje kao sirovinu korsite ono što TLM proizvodi.

Vlada je tako nakon višemjesečnih natezanja pronaša rješenje za nastavak prozivodnje u TLM-u ali je zanimljivo da se radi o gotovo istom principu kakav je bio i u ugovoru HEP-a i TLM-a, a zbog kojeg Mravku i Polančecu prijeti optžnica za korupciju i navodnu štetu u HEP-u od 600 milijuna kuna.

Jeftinija struja u Mostar sada neće odlaziti po ugovoru HEP-a i TLM-a nego po zakonu kojeg će donijeti Sabor.

Tagovi: HEP, TLM
Prijavi članak na: Twitter Facebook
dodaj komentar 1 komentar
  1. corcoran16.01.2011. 09:07
    Legalizacija kriminala ili kriminalizacija zakona?
Dodaj komentar

Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.

POSLJEDNJE VIJESTI IZ RUBRIKE

10.05.

Programi strukturne prilagodbe

Éric Toussaint kritizira programe strukturnih prilagodbi, politike koje su MMF i Svjetska banka provodili u zemljama u razvoju.

08.05.

Radikalna ljevica pokušat će sastaviti grčku vladu

Vođa grčkih konzervativaca Antonis Samaras u ponedjeljak navečer je objavio da nije mogao sastaviti koalicijsku vladu te je svoj mandat za sastav vlade vratio predsjedniku Karolosu Papuliasu

07.05.

Neonacisti i komunisti u grčkom parlamentu

Konzervativci Nova demokracija osvojili su 21,2 posto glasova, Koalicija radikalnih ljevičara14,99 posto glasova, a u parlament ulaze i komunisti KKE te neonacisti Zlatna zora

07.05.

Francuska dobila socijalističkog predsjednika

Francois Hollande je dobio oko 52 posto glasova, a Nicolas Sarkozy je već priznao poraz i čestitao konkurentu

07.05.

Tadić i Nikolić izjednačeni

Kandidat koalicije oko vladajuće Demokratske stranke (DS) Boris Tadić osvojio je 24,81 posto glasova, a kandidat oporbene Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić 24,71 posto glasova

27.04.

Nasumice izabrani zastupnici

Za demokratske države bilo bi bolje da se neki političari biraju nasumice, izračunao je tim talijanskih fizičara, ekonomista i politikologa.

20.04.

Holy zna bolje od suda

Na jučerašnjoj zatvorenoj sjednici nova šefica Fonda za zaštitu okoliša postala je USKOK-ova optuženica Sanja Kalambura