Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.
Kompetencije i zajednički utjecaj civilnog društva, aktivnog građanstva i medija kao protuteže institucijama, važno je kontinuirano graditi jer iskustvo pokazuje kako demokracija na lokalnoj razini, i građanima i vlasti pruža najodrživije politike.
Na temu koliko se uvažava glas građana i imamo li kapaciteta za sudioničku demokraciju u društvu demotiviranih ljudi, koliko se uvažava glas javnosti poglavito za studije/teme utjecaja na okoliš te na koji način poticati i educirati građane i građanke da aktivno sudjeluju u odlučivanju na lokalnoj razini, razgovaramo u idućoj emisiji „Cenzura". Također raspravljamo koje su sve posljedice donošenja odluka bez građana i javnosti, pogodovanja političkim i/ili interesima investitora, koliko netransparentnost ovih procesa „otvara" vrata korupciji i na koji način građane „pokrenuti".
U emisiji „Cenzura" gošća Gabrijela Madunić-Orlić iz Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj „Sunce" predstavit će program „Znanje za pravovremeno sudjelovanje" koji se, između ostaloga, referira na istraživanja GONG-a prema kojima je čak 81 posto jedinica lokalne samouprave izrazito netransparentno, 50 posto ih ignorira glas građana u radu izvršne vlasti, 21 posto ne dozvoljava građanima pristup informacijama, a od 429 hrvatskih općina i 127 gradova, 15 najgorih je u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Građansku inicijativu za zaštitu okoliša Kaštelanskog zaljeva i aktivnosti koje poduzimaju, predstavit će Anita Matijaš, iz udruge koja se protivi spaljivanju kancerogenog i ostalog otpada u Cemex-ovim pogonima u Kaštelima, koja upozorava kako se tako u okoliš ispuštaju otrovni dušikovi oksidi, teški metali, dioksini i furani. Ako se smeće u prostoru kojem gravitira 300 tisuća ljudi bude spaljivalo imat će dugotrajne posljedice na zdravlje ljudi, osobito djece i uništenje poljoprivrednih resursa. Građansku inicijativi NE spalionici ignorira županijska, splitska, solinska i trogirska samouprava.
Treća gošća u studiju je stručnjakinja mr. Ivana Rajčić koja je angažirana za stručnu pomoć u procjeni rezultata studije Cemexa, koja govori o tome kako željeznički pragovi (koji se misle spaljivati u „priručnoj spalionici" jedne cementare) kao opasan otpad, u Europi idu u posebne spalionice opasnog otpada.
Hoće li lokalne vlasti u Splitsko-dalmatinskoj županiji poslušati glas građana i stručne javnosti pitanje je koje postavljamo svim građanima i građankama, akademskoj zajednici, medijima, nadležnim institucijama te lokalnoj upravi .
U emisiji ćemo također emitirati prilog snimljen u Zagrebu s izjavama predstavnika Zelene akcije; Jagode Munić, voditeljice programa zaštite prirode i Eugena Vukovića, koordinatora info centra Zelene akcije, na temu donošenja odluka koje utječu na okoliš na razinama lokalne i državne uprave, o problemu isključivanja građana iz procesa odlučivanja, te o manjkavostima politike zaštite okoliša u Hrvatskoj.
Emisija Cenzura realizira se u produkciji Udruge za promicanje ljudskih prava i medijskih sloboda CENZURA PLUS iz Splita, a emitira se u petak u 20:00 na TV Jadranu (reprizno u subotu u 16:30). Emisiju Cenzura možete izravno pratiti i na Max TV-u i B.Net-u, a od idućeg tjedna na YouTube kanalu CenzuraPlusT, internet televiziji SMART TV te na lokalnim televizijama TV Atila iz Bjelovara i Gradskoj TV Zadar.
Razgovor Hrvatski mediji na pragu Europske unije - izazovi i mogućnosti, održat će se u srijedu 30. svibnja u zagrebačkom književnom klubu Booksa (Martićeva 14a) s početkom u 19 sati
Udruga "Stolisnik" poziva na predavanje o biodinamičkoj poljoprivredi koje će u utorak, 29. svibnja, od 16 do 19 sati održati Alex Podolinsky, veliki biodinamičar iz Australije u Zagrebu, dvorana Hrvatske zajednice tehničke kulture, Dalmatinska 12 (zgrada u dvorištu).
U povodu Svjetskog dana okoliša Zbor novinara za okoliš HND-a i Vijeće za prirodoslovna istraživanja Jadrana HAZU pozivaju na okrugli stol "More pred sezonu: vrijednosti i ugroze" u utorak, 5. lipnja, u 11 sati u Novinarskom domu (Klub I. kat, Perkovčeva 2 u Zagrebu).
U novom broju Zareza Nenad Jovanović piše o aktualnim kršenjima i zaobilaženjima društvenih pravila u Hrvatskoj, Biljana Vankovska o NATO-u i Makedoniji, donosimo veliki intervju s uredništvom grčkog komunističkog časopisa TPTG, temat o javnom prostoru i javnom dobru, najavu Festivala europske kratke priče, niz kritika, razgovora, osvrta... Potražite Zarez na kioscima!
Povorka ponosa LGBTIQ osoba održat će se 16.6.2012. na Trgu žrtava fašizma u Zagrebu od 14 sati
Predavanje i razgovor održat će se u Kući ljudskih prava (Selska 112c, Zagreb) u ponedjeljak, 28. svibnja, u 11 sati.
Mirovni studiji pozivaju na tribinu koja će se održati u srijedu, 30. 05. od 18 do 20 sati u Kući ljudskih prava, Selska cesta 112c, Zagreb
Dodaj komentar
Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.