Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja priznalo da je bivši MZOPUG godinama dodjeljivao udrugama milijune kuna proračunskog novca, a da ne postoje apsolutno nikakvi pisani tragovi o ocjenama predloženih projekata i projektnih izvještaja. Najveći dobitnik bio je HDZ-ovac Ante Kutle. Hoće li na scenu stupiti DORH?
'Ožujak, 1932. Prijepodne provedeno s Tošom Dabcem. Iako je još noć, Tošo Dabac predosjeća da će svjetlost tog prvog dana proljeća biti izvanredna. Uzima svoj Rolleiflex, umeće u nj sitno zrnati roll-film i zaželi samome sebi fotogenično protusvjetlo. Plavičasto svjetlo a la Verlaine još zastire grad dok ispija kavu u obližnjem bistrou. Odlučuje krenuti prema Muzeju za umjetnost i obrt. Na ulicama već ima ljudi, gotovo je osam sati, i službenice žure na posao u suknjama do polovice listova. Hrvatsko narodno kazalište se odvaja od neba. Kocke kolnika blistaju na još sakrivenu suncu, koje se pomalja iza zgrade. Tošo Dabac je spreman: mora se sagnuti kako ga ne bi dobio posred objektiva.
Upravo u tom trenutku u polje objektiva ulazi mršav konj nalik na one Giacomettijeve pse, a vodi ga čovjek s kapom na glavi. Tošo Dabac je uhvatio taj trenutak. Kakve li slike! Slikarska kompozicija, kiparski volumen, valeri crnog, sivog i bijelog kakve može izraditi samo majstor svjetla. Da bi načinio tu snimku, Tošo Dabac je raspolagao samo jednim sredstvom kontrole: trebao je okinuti u trenutku kad konj u hodu prekrije sunce. Nije mogao vidjeti da potpetice prolaznice podsjećaju na konjsko kopito, ni procijeniti paralelu između vreće zobi, konjskog vrata i njegove stražnje lijeve noge, što toj slici daje dinamiku.
Je li vidio pogled žene koja je okrenula glavu prema njemu točno u trenutku kada se našla u svjetlom obasjanom prostoru između konjskih nogu? A tu liniju perspektive koja je označena tramvajskom žicom i koju briše protusvjetlo, te ostaju vidljivi samo pločica i splet žica na nebu što se gube prema onoj strani s koje su došli čovjek i njegov konj? Put na giljotinu, kako tužan naslov! Nadam se da ima drugi život i za sve konje koji su tako lijepo pozirali fotografima.'
Izvadak iz teksta predgovora Petera Knappa, Monografija 'Tošo Dabac, Zagreb tridesetih godina'
"Majke", novi film Milča Mančevskog, dobitnika Zlatnog lava za film "Prije kiše", dolazi na program kina Europa u četvrtak, 9. veljače
Dnevni program proslave prve godišnjice postojanja zajednice koja skvotira u jednoj od zgrada bivše klaonice u Heinzelovoj 66 u Zagrebu održat će se u subotu, 11. veljače, a zamišljen je kao druženje kroz koje svatko može naučiti po koju novu činjenicu, otvoriti koje ekstra oko, razviti koju vještinu.
Još ovaj tjedan u Dokukinu Croatia možete pogledati dokumentarce o hrani i globalizaciji "Hrana d.d." i "Mi hranimo svijet
Buffy, anarhistička strip junakinja još jednom vodi borbu protiv krvožednih kapitalista, koji su ovaj put pravi vampiri pa osim klasičnog iskorištavanja, svojim podanicima stvarno piju krv. Ukratko, to je najbolji opis ovog stripa koji je objavila izdavačka kuća "Što čitaš?", što je drugi strip u posljednjih desetak godina.
Od četvrtka, 2. veljače, u Dokukinu Croatia možete vidjeti dva dokumentarca o prehrambenoj industriji i globalizaciji, "Hrana d.d." i "Mi hranimo svijet".
Potpišite peticiju kojom građanska inicijativa predlaže da se dvije kružne klupe postave oko dva stabla - neposredno sjeverno i južno od skulpture "Razlistana forma" Vojina Bakića koja je sada okružena terasama kafića.
Otvorenje izložbe Maje Marković "Oslanjanje" održat će se u srijedu, 1. veljače, u 19:30 h u Galeriji Otok Art radionice Lazareti u Dubrovniku. Izložba ostaje otvorena do 15. veljače, a može se pogledati svakog radnog dana od 11 do 19 h.
Dodaj komentar