Marinko Čulić 24.05.2012.

Što nam znači pobjeda Karanikolića

Marinko Čulić Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.

Što nas čeka

Trg Burze

Deutsche welle

Konačno dobra vijest?

Fotografija članka
Onaj čuveni švedski Institut SIPRI, koji se bavi ratom, tvrdi da je naglo palo oduševljenje za ratovanje u svetu.

Od kako je Obama rešio da po prvi put u poslednjih 150 godina smanji izdatke za vojsku u SAD, a to znači i za industriju koja proizvodi oružje i ratove, takozvani vojno-indutrijski kompleks naglo traži odstupnicu u mirnodopskim poslovima. Ako je to tačno, onda prisustvujemo jednoj od najhumanijih kontrarevolucija u istoriji. Negde pedesetih godina, kada je usledio nagli pad cena sirovina, otkriven profit od reciklaže te prestala jagma za tuđim teritorijama, postalo je jasno da se rat više ne isplati, sem sa zemljama bogatim naftom. Vojni lobiji su se bili okrenuli "ravnoteži straha" i sličnim izmišljotinama, kako bi nastavili da i sa manje rata muzu beskonačne pare iz državnih kasa. Oružje ipak služi da bi se ubijalo, i kako reče Čehov, puška koja se pojavi u Rata će dakako biti i dalje, ali samo onoga koji se veoma isplati prvom činu mora da opali u poslednjem.

Dugo, čak predugo, vojni izdaci, vojska, vojna industrija su bili sveta krava u koju niko nije smeo da dirne. Prilikom rasprave o budžetu za 1987. godinu, u Skupštini SFRJ postavljen je zahtev da vojska obrazloži za šta će trošiti pare. Tadašnji ministar odbrane admiral Mamula, kome Lazanski sada pomaže da pere ruke od sramnog raspada zemlje i JNA, digao se besno i sa celom uniformisanom svitom protestno napustio zasedanje, demonstrirajući nepoštovanje parlamenta.

Školski primer moći vojnog lobija je smena Donalda Ramsfelda, sekretara odbrane SAD. Uspešni biznismen, desničarski političar i u dva navrata ministar vojni, Ramsfeld je u doba Buša Mlađeg shvatio da ogromna vojska i ratni arsenal nemaju više istorijskog i profitnog smisla za državu, pa je predložio stvaranje manje operativne U Evropi se na spisku apsolutno besmislenog vojnog siledžijstva nalaze, po veličini izdvajanja iz BDP-a, redom: Srbija, Bugarska, Estonija, Slovenija, Hrvatska... sile sposobne da deluje brzo i efikasno bilo gde u svetu. Njegovi "neokon" (ultradesnica) kolege naterali su ga da se povuče 2006. godine. Nesmotreno je dirnuo u interese najmoćnije industrije SAD. Navodim to da bih ukazao na hrabrost Obame i odijum koji je navukao na sebe dirnuvši u militarističke interese i time pruživši moćan argument ratobornim republikancima da ga ruše na sledećim izborima.

Stvar je ipak krenula. Ministarstvo trgovine SAD, pored ostalih, donelo je obimne mere u skladu sa Programom konverzije odbrane, budući da izvoz oružja ima ogroman udeo u poslovima. Ako Amerika krene putem smanjenja vojske i vojne industrije, kao najnedostižnija u sektoru, slediće je i drugi, od kojih su joj mnogi dokazivali odanost kupujući njeno oružje. Moglo bi to biti efikasnije nego što su bili SALT programi. Jer, Amerika drži 23 odsto svetskog BDP-a, ali i 46 odsto svetskog vojnog potencijala i industrije.

Najupečatljivije se na udaru našao program famoznog nevidljivog lovca bombardera F-35 koji je bio zamišljen kao okosnica naoružanja većine zemalja Zapada u narednih 40 godina. Firma Lokheed-Martin, gigant sa prometom od oko 50 milijardi dolara godišnje i 140.000 zaposlenih, nosilac posla F-35, naglo prelazi na civilne poslove, takođe i Boeing (64 milijarde i 160.000 zaposlenih), posle smanjenja vojnih porudžbina za 35 milijardi, sledi Raytheon (26 milijardi i 72.000 zaposlenih) - svi traže odstupnicu. Rockwell Collins već nudi orijentacione sisteme za F-35 prilagođene civilnoj Naravno da ima mnogo onih do kojih ovaj trend nije dospeo. Kina planira povećanje izdataka za vojne svrhe za 140 odsto do 2015. godine upotrebi... Razlog je smanjenje vojnih izdataka za 450 milijardi u narednih 10 godina. Već tokom ove godine oni će biti manji za ukupno 47 milijardi dolara.

Italijanska tehnička vlada traži izlaz iz narudžbine 131 aviona F-35 vrednosti 25 miljardi evra, pa makar ostala bez već uložene dve milijarde. Od nedavno ona angažuje vojne bespilotne letilice da bi snimila bespravnu gradnju itd. Nemačka smanjuje narudžbine Eurofightera sa 177 na 140 aviona, helikoptera NH90 sa 140 na 122, tenkova Leopard 2A6 sa 350 na 225 i broj vojnika sa 206 na 185 hiljada... Čak i Izrael smanjuje vojni budžet za 800 miliona dolara. Ovo liči na pravu zarazu. Kolateralna dobit od finansijske krize je krunjenje biznisa uvijenog u ratnički mit. Rata će dakako biti i dalje, ali samo onoga koji se veoma isplati. Doktrine o sferama interesa ustupaju mesto profitabilnim poslovima. Nigerija je primer kako će se potpirivati unutrašnji i "bilateralni" sukobi, tamo gde se oružje može odmah naplatiti naftom i čvrstim novcem. Sirotinja pada u zasenak. Ako je tako sa oružjem, valja očekivati da se škrti fondovi OUN-a za ekonomski razvoj najsiromašnjih zemalja približe nuli.

Naravno da ima mnogo onih do kojih ovaj trend nije dospeo. Kina planira povećanje izdataka za vojne svrhe za 140 odsto do 2015. godine. Ipak, njen ovogodišnji budžet iznosi 114, a američki (smanjen) 682 milijarde dolara! Brazil, Indija, Argentina, Indonezija, svi oni koji naglo napreduju ekonomski naglo se i naoružavaju. Živimo u vremenu kada se prosperitet još uvek ne dokazuje samo standardom stanovnika nego i vojnom silom. Među deset zemalja koje srazmerno broju stanovinika i dohotka najviše izdvajaju za naoružanje i vojsku, Grčka je na prvom mestu i uprkos finansijskoj katastrofi ne planira smanjenje, bojeći se Turske, i obrnuto. U Evropi se na spisku apsolutno besmislenog vojnog siledžijstva nalaze, po veličini izdvajanja iz BDP-a, redom: Srbija, Bugarska, Estonija, Slovenija, Hrvatska...

Sklon sam, iako me niko nije pitao ni pri popisu stanovništva, da se deklarišem - bez "ako", "ali" i sličnih ruralnih odstupnica - kao pacifista, koji smatra da je čak i Sun Cuova (Sun Tzu) briljantna Umetnost rata mudrost upregnuta u kočije ludila. Parafrazirao bih Poperovu sentencu o pravdi na sledeći način - humanošću inspirisani pacifizam nije dominirao ni posle Prvog svetskog rata, kada je bio u žiži zahvaljujući Remarku i generaciji sjajnih antiratnih pisaca, ne dominira ni danas, niti će verovatno dominirati u doglednoj budućnosti - ali je to razlog više da se za njega zalažemo.

Tagovi: trgovina oružjem, proizvodnja oružja, pacifizam
Prijavi članak na: Twitter Facebook
dodaj komentar 28 komentara
  1. demokretenizacija10.02.2012. 19:13
    "Onaj čuveni švedski Institut SIPRI, koji se bavi ratom, tvrdi da je naglo palo oduševljenje za ratovanje u svetu. "

    Milutin ocito ne zna o cemu govori. Danas kad jos uvijek postoji ogromna americka vojna i placenicka prisutnost u Iraku i kad se tamo nastavlja gradjanski rat koji su oni potpalili izmedju Sijita i Sunita, kad se jos uvijek vodi rat u Afganistanu, kad se jos uvijek vodi nenajavljeni rat u Pakistanu, kad se rat u Libiji tek sto se zavrsio i situacija je nestabilna, kad se priprema rat na Siriju i Iran, cak ako se ne ne spominju ratovi veceg ili manjeg intenziteta u Kongu, Sudanu, Nigeriji, on prica o smanjenju odusevljenja za ratovanje? A svi ti ratovi su povezani sa djelovanjem Amerike i NATOa!

    E, ali zato autor vidi opasnost u Kini, za koju se niko ne sjeca kad je nekoga napala. Ili u "...Evropi se na spisku apsolutno besmislenog vojnog siledžijstva nalaze, po veličini izdvajanja iz BDP-a, redom: Srbija, Bugarska, Estonija, Slovenija, Hrvatska..." , dakle hoce nekako da svali krivnju na Balkan i Estoniju kao jedine ratoborne, Iako su sve ove zemlje, osim Srbije, clanovi NATO-a, pa koja je onda razlika?
  2. Kurbla10.02.2012. 22:54
    Iako USA bez sumnje jest agresivna, imperijalistička država, koja je osim sudjelovanja u ratovima na pravednoj strani, npr. u Srbiji, bila umiješana i u mnoge nepravedne ratove, kao u Iraku i Afganistanu, ne može se osloboditi krivnje fašističku Kinu koja je okupirala Tibet, a polu-fašistička Rusija je najveća preostala evropska, kršćanska imperija na svijetu, koja je okupirala pola Azije. Ako jednoj državi pristaje opis "tamnica naroda", onda je to Rusija.

    Naravno, najveći i najpogubniji ratovi i genocidi poslije II.s.r. su u Africi. Ruađani su u tri mjeseca "direktno demokratski" poubijali nekih 800 000 ljudi, i time uvjerljivo posramili naciste, a u našim krajevima potpuno nepoznatom ratu u Kongu, najvećem poslije II.s.r. ubijeno, procjenjuje se, 4-8 milijuna ljudi, te rat još uvijek traje kao Kivu sukob, iako daleko nižeg intenziteta.

    Smanjenje izdvajanja za naoružanje od strane USA je nesumnjivo dobar znak.
  3. @Kurbla12.02.2012. 04:41
    hadezenjaro nisi propustio Ameriku prikazat boljom od Rusije i Kine. Odnosno Ruse i Kineze većim imperijalistima od same fašističke Amerike. Naravno za tebe je Amerika nije fašistička .

    Ti si prokazan ovdje kao američki agent i desničarski provokator. Već si odavno ismijan od strane svih normalnih diskutanata i ljevičara ali i dalje nastavljaš kao pravi psihopat lajat kao da se ništa nije dogodilo.
    Gubi se odavde , nisi dobrodošao. Mrš na Jutarnji list.
  4. @Kurbla12.02.2012. 04:42
    hadezenjaro nisi propustio Ameriku prikazat boljom od Rusije i Kine. Odnosno Ruse i Kineze većim imperijalistima od same fašističke Amerike. Naravno za tebe Amerika nije fašistička .

    Ti si prokazan ovdje kao američki agent i desničarski provokator. Već si odavno ismijan od strane svih normalnih diskutanata i ljevičara ali i dalje nastavljaš kao pravi psihopat lajat kao da se ništa nije dogodilo.
    Gubi se odavde , nisi dobrodošao. Mrš na Jutarnji list.
  5. nemeretako12.02.2012. 10:05
    More biti da ti inštitut ima pravo za Evropu barem dok je "obamići" ne upregnu u svoju zapregu a bogami diže se i pimpek njemcima pa se more reći da retorika koja se povavljuje povremeno od političara iz "Dojčland iber ales" podsjeća na vrime pred veliki rat / 1 svjetsk/ kada su u điru bile kolonije hoću reći preraspodjela istih u korist Njemačke tako da ništa nije sigurno A ratovi koji izazivju "Obamići" stari i novi ili ako inštitut ove ratove pod okriljem Usa i Nato uz pomoć manjih i većih ne računa u ratove pošto se ne objavljuju brojevi žrtava od nesektivnog bombardiranja,prijateljske vatre, terorista plaćenih od raznih obavjeoštajnih smutljivaca,privatnih firmi specijaliziranih za izazivanje smutlje i "zaštite"?A to nisu ratovi ili se oni ajmo reć sprovode priko volje,neće biti tako.ne.
  6. Knez Ovoga Svijeta12.02.2012. 12:18
    @ @Kurbla

    Mrš u tri pičke materine, smeće jedno, pijavico govno bolesno parazitsko, nosi se s ovog foruma, govno jedno dosadno, krpelju, koga ti tjeraš ko si ti?!!! Smeće glupo crkni govno glupo smrdljivo, smrdljivi smrade, kukče, mali nevažni.
  7. Anit-ameroislamist12.02.2012. 14:04
    Kao što sam i rekao. Amerika je u zadnjih 30 godina uvijek rame uz rame sa Al Quaedom i sunitskim islamistima i to uvijek protiv jedinih sekularnih snaga u zemlji kojoj se bore.
    U Afganistanu osamdesetih protiv SSSR-a, podržavanje Čečena, dovođenje Mudžahedina (Vehabija ) u Bosnu , na strani Al Qaede u Libiji , protiv Saddama koji je bio sekularni vladar , evo sad i protiv Sirije.

    Amerika je uvijek uz fašiste i desničare.
  8. @Knez12.02.2012. 14:07
    Kurbla saber se. Cijeli forum zna da je ovaj tvoj pseudonim "Knez" ono pravo ustaško lice.

    Ajmo administracija, brišite ovog psihopata.
  9. Knez Ovoga Svijeta12.02.2012. 15:04
    @Knez

    Mrš u pičku materinu smeće staljinističko
  10. P12.02.2012. 15:21
    Administracija bi zbilja trebala reagirat i obrisat za sva vremena Kurblu i njegov klon Knez.
  11. Knez Ovoga Svijeta12.02.2012. 15:36
    stoko glupa treba obrisati tebe i onog krpelja vi prvi vrijeđate, pizdetine jedne nadpsihijatrijske
  12. @Kurbla12.02.2012. 16:25
    Smiri se. Doći će uskoro pomoć.
  13. demokretenizacija12.02.2012. 17:14
    U javnosti se definitivno osudjuje Hitlerovu ideju o pravu na njemacki "Lebensraum". Medjutim, niko ne vidi da je isto tako Amerika jos prije WWII definirala politiku koja bi se mogla ocijeniti kao pravo na americki "LEBENSRAUM". Evo jedne ilustracije:

    http://www.advance.hr/vijesti/analiza-nova-obamina-vojna-strategija-nije-popustanje-vec-uvod-u-nove-ratove/

    "Zanimljivo je kako brojni analitičari u SAD-u, pa uključujući i novinare New York Timesa, Kinu već sada svrstavaju u kategoriju "novih opasnosti".
    Cijela rasprava, koja je trenutačno top tema u SAD-u i šire, poprima gotovo nestvarne tonove - bez IMALO POKUšAJA PRIKRIVANJA, sasvim otvoreno se govori o američkoj vojsci kao nekoj vrsti globalne dominantne sile koja mora, što prije, pod kontrolu staviti i posljednje bastione koji se još uvijek "opiru"."
  14. Kurbla12.02.2012. 17:14
    "Amerika je uvijek uz desničare"

    Očito nije, jer da jest, onda bi podržavali i fašističku Kinu i polu-fašističku Rusiju, isto tako imperijalističke velesile. Toliko glupi Amerikanci, naravno, nisu. Oni itekako mogu podržavati pravednu stranu - kad je ta pravedna strana usmjerena protiv njihovih konkurenata ili neprijatelja. Očigledan slučaj je II.s.r. Za "naše" uvjete, najvažnija je američka intervencija na Kosovu. Amerikanci su bili na pravednoj strani, strani Albanaca, ne zato što bi nešto posebno voljeli pravdu, nego zato što nemaju baš nikakve koristi od - srpskog imperijalizma.

    Srpski fašisti pokušavaju uvjeriti ljevičare da je zlo koncentrirano u Americi, jer bi iz toga automatski ispadalo da su oni bili pravedna strana na Kosovu. "@Kurbla" je jedan od tih, evo, na ovom komentaru priziva vožda:

    http://www.h-alter.org/vijesti/svijet/kraj-kralja-kraljeva-afrike#komentar51207

    Naravno, to što su se Amerikanci pokazali neprijateljima srpskog fašizma ne znači niti da su uvijek na pozitivnoj strani. Ni u kom slučaju. Svaku situaciju treba gledati posebno.

    (Autent.: http://kurbla.tumblr.com/post/17491328165/amerika-je-uvijek-uz-desnicare-ocito-nije-jer )
  15. Kurbla12.02.2012. 17:30
    Kina definitivno jest opasnost - riječ je o fašističkoj državi sa jasnim imperijalističkim ambicijama (Tajvan, Tibet), koja će 2016. postati najbogatija zemlja svijeta.
  16. @Kurbla12.02.2012. 17:34
    Pošto Kina i Rusija nisu fašističke države onda ih ni ne podržavaju. Dakle taj argument ti ne vrijedi ništa.
    U ww2 Amerikanci nisu pridonjeli gotovo ništa . Europu su spasili Rusi koji su podnjeli goleme žrtve, a Amerikanci su se tek iskrcali da spase svoj fašistički plan spriječavanja da zapadna europa padne pod komunizam.

    Dalje, ovo što stavljaš pod komentar da sam napisao je smješno i debilno. Tebe taj komentar progoni i svakom ga stavljaš pred onome ko piše pod @. Ali upravo ti i treba pisati pod takvim pseudonimom jer se onda vidi kakav si ti psihopat i kako i inače tvoj mozak rezonira (opsjednutost komentarom od prije pola godine ) . Paranoičan si i pun strahova, a jedini život ti je na ovom portalu. A kad ti se stane na rep i otkrije da si hadezenjarska ustaša onda počneš kao i svaki psihopat koji je uhvaćen u laži vrijeđat i psovat. Zna se , a znaju i u administraciji ovog portala da ti je klon Knez (nije teško ni po stilu ni ideologiji zaključit ) , a nikad nisi ni opovrgnuo nego svaki put ko pizda pobjegneš kao što pobjegneš od bilo koje rasprave o kapitalizmu (kao napiše nešto djetinjasto protiv kapitalizma pa onda misli da se iskupio ) .
  17. South China12.02.2012. 17:43
    @@Kurbla
    Kurbla je moron.
    Sramota da ovaj portal ne vidi da je ovaj provokator ubačen ovdje da razjebe portal.
    Ap , ta budala i njegovi desničarski klonovi uništavaju ovaj portal.
  18. demokretenizacija12.02.2012. 17:46
    Sto ovaj lupa, to vise ne moze niti "pas s maslom". Da, sigurno su Rusija i Kina fasisticke, kad je to rekao neprikosnoveni autoritet @Kurbla, a Amerika nije fasisticka kad napadne, da navedemo samo jednu od zemalja, Irak i razori ga do temelja, napravi milijunske zrtve i totalno unisti buducnost naroda te zemlje.

    Isto tako za Ameriku uopce nije vazno da li su Kina i Rusija fasisticke, nego je vazno sto su ogromne i jake i kao takve predstavljaju izazov americkoj hegemoniji.

    Isto to vazi i za americko bombardiranje Srbije. Niti Amerikanci "vole" Srbe niti "Albance", ali im se ukazala prilika da Kosovo oduzmu Srbiji i umjesto toga ga stave pod svoju kontrolu kako bi tu sagradili ogromnu vojnu bazu i tako kontrolirali ne samo ovaj dio svijeta, nego i promet energenata i droga na putu izmedju (Bliskog) Istoka i Zapadne Evrope. A dobro im je dosla i kontrola mineralnih izvora na Kosovu, na pr. rudnika Trepce koji je ocijenjen kao "najvrjedniji posjed na Balkanu".
  19. demokretenizacija12.02.2012. 17:50
    Kako se je u medjuvremenu nakon Kurble namnozilo komentara, vazno je naglasiti da je moj komentar odgovor Kurbli.
  20. ap12.02.2012. 18:29
    @ @Kurbla12.02.2012. 17:34

    "U ww2 Amerikanci nisu pridonjeli gotovo ništa . Europu su spasili Rusi koji su podnjeli goleme žrtve, a Amerikanci su se tek iskrcali da spase svoj fašistički plan spriječavanja da zapadna europa padne pod komunizam."

    Dosta si u pravu iz nekoliko manjih sporednih figura u "šahu" ali koje učito unaprijed drže šah mat za tvoru varijantu, a što USA i danas koristi za unaprijed šah mat.

    Baš Rusi i po Lenjinu velikoruski nacionalist Staljin a ne ukupni SSSR su u ww2, koji je počeo 1.9.1939.g., paktom sa Hitlerom, postali smrtna opasnost po Evropu

    Rusi i veliko Rusi nisu ni blizu razmjerno nosili glavni teret rata nakon napada Reicha i Hitlera na SSSR 22.6.1941.g. a još manje su žrtve. Pod 20 mlijuna žrtava koje računaju je slično kao i sa ostalim računanjima, prikrivanje više od 5 milijuna koje su oni pobili prije 1.9.1939.g., 1.9.1939.- 22.6.1941.g te poslije gurajući ih u prve redove, tako da je npr. Bjelorusa i Židova poginulo preko 50 % od ukupnog stanovništva a Rusa manje od 3 %, da je pod Cvenom armijom koja drži južno krilo i kasnije zahvača i Jugoslaviju manje od 3 % Rusa a preko 70 % Ukrajinci itd.

    I onda tu brutalni kao Brut nož u leđa Cezaru od strane maršala Tita 1948.g i dalje. Iskusni maršal je ko fol ponudio voju ostavku i žrtvu a na što su svi skočili. Time se nastavlja autogol igra, kojom Staljin i tvoja velikoruska staljnistička varijanta dalje gubite sve redom i očito ćete gubiti i dalje. Npr. forsirate Kine, kao da ne znate da je veliki Mao po uzoru na Tita, samo jače, udarni udar.

    ".... hadezenjarska ustaša ...."

    To je ta autogol igra.

    General doktor akademik predsjednik RH Franji Tuđman 1999.g. kao jedina dosljedna anti USA i anti NATO sila, kojem su se gadno i smrtno zamjerili već prije svojim uplitanjima u igre oko BiH itd., tada povodom po njemu suverenog uredovanja suverene SR Jugoslavije na Kosovu kao svome suverenom djelu, USA-NATO intervencije protiv SR Jugoslavije i povrede zračnog prostora RH kreće odlučno protiv njih a za obranu suverenosti prava uredovanja na Kosovu. Taj tren se javno obraća mobilizacijskim govorom izravnim obraćanjem na početku glavnog dnevnika HTV za odlučno svim sredstvima protiv USA, leti u Moskvu itd. ali vaša inače navodno odlučnaa anti imperijalna i anti kapitalistička anti USA strana kao i uvijek izvrnuto, ništa protiv USA i pušite karu USA da bi tako mogli kao zadnji ološ vrebati bilo kakvu drugu žrtvu samo ne USA.

    Tuđman je tako jedini konkretno protiv USA branio pravo SR Jugoslavije na Kosovo dok ste svi vi kao i uvijek, uključujući Slobodan Šnajder Šac kao jedini koji je još iz RH odlučno ustao protiv intervencije NATO ali ne i za kosovo i protiv USA, jedva čekali kapitulirati i pušiti USA karu a zajebavati svakog drugog - već za par mjeseci po Beogradu, bračni par Montgomery, koji su već odradili mašarsku, Bugarsku i Hrvatsku, 50 x lakše su za tren odradili Srbiju i odmah glavne zvijezde i dodatno toma diktiraju zabavu kao nikad nitko - Lyn pleše po stolovima bez gaćica i sve pbara dok se njemu redaju popušiti i još puše karu nakon 13 godina, toliki je red i toliki ste vi ološ..

    Ne mogu vam pomoći i da hoću dok pušite karu Montgomery i USA jer vam nitko pa ni bog ne može pomoći obziorom da ste dugo prečvrsto opredjeljeni za sve izvrnuto i autogol igru i previše vas je kao krda. Zato vam je, kada već pušite karu Montgomery i USA, da to malo bolje fafate, ne trošite se na ovakve pjene, pa i na vašeg suborca a boljeg pd vas generala Tuđmana, nego da malo bočje uvlačite i izvlačite, hvatate zraka .... Što se mene tiče slobodno i kako hoćete.
  21. ap12.02.2012. 18:52
    @ South China 12.02.2012. 17:43

    "Ap , ta budala i njegovi desničarski klonovi uništavaju ovaj portal."

    Puši karu Montgomeryu (vidi dolje) - tko te jebe moj tetrijebe - jebite se!
  22. ap12.02.2012. 19:09
    @ demokretenizacija 12.02.2012. 17:46

    "Isto to vazi i za americko bombardiranje Srbije. Niti Amerikanci "vole" Srbe niti "Albance", ali im se ukazala prilika da Kosovo oduzmu Srbiji i umjesto toga ga stave pod svoju kontrolu kako bi tu sagradili ogromnu vojnu bazu i tako kontrolirali ne samo ovaj dio svijeta, nego i promet energenata i droga na putu izmedju (Bliskog) Istoka i Zapadne Evrope. A dobro im je dosla i kontrola mineralnih izvora na Kosovu, na pr. rudnika Trepce koji je ocijenjen kao "najvrjedniji posjed na Balkanu"."

    I tako dalje i tako bliže ponavljanje u 126,5 milijradi koraka a sve u tome jest da bi ti i tvoje najsvjetlo i dalje to isto samo puno totalnije i gore, na Kosovu konkeretno nons top i svježe, ali su vas sjebali jačli i zato ste odmah paitlirali i za 2 mjeseca od tada 1999.g. počeli pušiti i do danas pušiite karu Montgomeryju.

    Tj. zta naj antiimperijalni je nons top jasan i sama se potvrđuje i dokazuje, i tu, gazi i siluj i ubijaj retarde do daske, po koji genocidić poželjno, naročito svim sredstvima, a ako te dohvati jali onda pušiš karu kao 500 godina Turcima i kao uvijek prodaješ spiku o naj anj dilajla.

    P.S. Malo opet pročitaj to o Kosovu, koje srž zadnjih 100 godina tu od genocida u blakjanskim ratovima nad Albancima, a uz podršku Vel. Britanije, Francuske i Rusije. Izražavaš najordinarniji, i k tome staljninistički za to koristeći USA. I da je USA još 100 x gora, to ni malo ne umanjuje to sranje nego dapače. A vađenje na drugo je kliše svakog najeveće sranja, pa i tu - Hitelr i Staljin kranje pravednilki biše nisu mogli i smjeli trpiti neizdržljive provokacije Poljske pa su pravesnilki uzvratilu u praskozorje 1.9.1939.g., Beograd i cijeli napredni svijet takošer bar 130 puta zadnjih 100 godina na ono šta rae Alvanci na Kosovu a 246 mlijradi puta vi isti niste mogli i svi ste 1971. "W.R. Misterija oragnizma" pa "Čale moj" pa "Gobnica za B.D." pa "Ljetno popodne" pa tako nekolikom miljuna puta.

    Nastavite pušiti karu Montgomeryju kako ste sami odabrali i zdušno fafate već 13 godina.

    U slučaju potrebe možeš me zvati i Fahro iako nisam musliman ni Konj hodžić.
  23. Kurbla12.02.2012. 19:22
    Slobo:

    "Niti Amerikanci "vole" Srbe niti "Albance", ali im se ukazala prilika da Kosovo oduzmu Srbiji i umjesto toga ga stave pod svoju kontrolu kako bi tu sagradili ogromnu vojnu bazu i tako kontrolirali ne samo ovaj dio svijeta, nego i promet energenata i droga na putu izmedju (Bliskog) Istoka i Zapadne Evrope. A dobro im je dosla i kontrola mineralnih izvora na Kosovu, na pr. rudnika Trepce koji je ocijenjen kao "najvrjedniji posjed na Balkanu".

    Točno. Međutim, uopće nisi spomenula ono najvažnije: što žele stanovnici Kosova. To je bitno. A ne što žele Srbi i Amerikanci. E vidiš, stanovnici Kosova su željeli samostalnost od Srbije. Zato što su oni željeli samostalnost, svatko tko im je pomogao u njihovoj borbi je činio dobru stvar.


    --------

    Slobo:

    "Sto ovaj lupa, to vise ne moze niti "pas s maslom". Da, sigurno su Rusija i Kina fasisticke, kad je to rekao neprikosnoveni autoritet @Kurbla, a Amerika nije fasisticka kad napadne, da navedemo samo jednu od zemalja, Irak i razori ga do temelja, napravi milijunske zrtve i totalno unisti buducnost naroda te zemlje."

    Ne, zaboga, osvajanje drugih država nema veze sa fašizmom - to je imperijalizam, pojava stara koliko i čovječanstvo. Fašizam je nešto sasvim drugo. U II.s.r. Njemačka jest fašistička, ali Velika Britanija nije, iako su obje imperijalističke. Pogledaj u nekoj knjizi.


    Slobo, ti si žensko, zar ne? Iz Kanade? Je'l tako?
  24. South China12.02.2012. 19:56
    Kurbla, dosadan si. Nisi nas uvjerio.
  25. ap12.02.2012. 20:23
    Evo kako se udarni yu revolucionari stvarno bore protiv USA osim da zušno podviju rep, kapituliraju, svi u redu preko 13 gidina puše karu Montgomery-ju, svi rade za USA (Rusijui sve i svima puše karu) pa i čelnici vojske, službi, cijelo Dedinje i ostala brda

    http://www.slobodnaevropa.org/content/most_rse_vraca_li_se_srbija_u_devedesete/24481054.html

    RSE je USA u Evropi. Nije težište da ovih dvoje govore i rade za USA i nekog Omera koji radi za USA nego ono šta jest konkretno.

    "Ovde se svaka vlast zasnivala na stalnoj borbi protiv imaginarnog neprijatelja. Umesto da nudi programe i planove - šta sa izvozom, šta sa budžetom, oduvek je proizvodila neprijatelje. Napravite neprijatelja i protiv njega vodite borbu. Taj neprijatelj može da bude spoljašnji i onda protiv njega krenete u rat, ali može da bude i unutrašnji, kada nema nade za neki rat. Kada treba vlast će raspaliti po Kosovu i reći: “Nemojte sada nijedno pitanje da postavljate dok se Kosovo ne reši“. A, ako trenutno nije zgodno pokretati pitanje Kosova, vlast će ekspresnom odlukom otpustiti upravnika Narodne biblioteke Sretena Ugričića, proizvodeći neprijatelja za tu nedelju i okupljajući javnost oko te teme. Baš je briga što je time srpska kultura pretrpela nepopravljivu štetu."

    Ako se sjećate dečki, u onoj tamo školi, sve su nas učili samo ne kako se voli.

    I jebe dodao ih. I kako se nešto rješava. Revoluvija je konkretno učila i provodila kako neprijatelj nikada ne spava. I obzirom da je to jedini program, šta drugo nego da se neprijatelj ponekad i pojavi.

    Iako se nabija razna mistika, materijalna istina postoji. Tako npr. poslije jebanja nema kajanja nego teku ili gorke suze poslije ili dugo teku i nastavljaju jebanjem i dalje slatki plodovi.

    A duga i non stop jebačina svega kao neprijatelja iz stalno podvijam rep i pušim karu Montgomery-ju, a što pristojni ljudi izbjegavaju reći i učiti pa i ovi, šta da donose poslije isključivo takve duge jebačine nego gorke suze, puši karu ako i to može, ako ti Montgomery da, jer ni tu nije neko izobilje.

    Tko kako voli nek izvoli.

    Npr. 1971. g, je stvrna dream team ekipa sa Duapnom Makavejim na čelu ponudila kroz "W.R. Misterije organizma" ne samo "bez ljubavi, bez ljubavi života nam nema" i "jebite se, drugovi" revolucionarna rješenja nego i najbolje. Zamisli samo koliko keacije i svega treba da se Jagoda Kaloper i Ljubo Moljac Andrić jebu tako zdušno i vau da i desetljećima poslije cijele moćne insdustrije i pojave baš uvijek to drže kao svjetski vrh jebanja i filmske umjetnosti.

    Ali umijesto velike zahvalnosti i poštovanja iznimnoj toj inimnoj kreaciji i daru, mlijuni drugova i cijela revoluxija su oraganizirali hajku na to kao neprijatelja, koja traje do danas i kosi redom.

    Kakve ekstremne budale i ološ. Neka puše Montgomeryju dok ima da i jedni drugima, kao i šupak u šupak, šupci.
  26. Kurbla12.02.2012. 20:41
    Inače, ne bih baš izjednačavao Kinu i Rusiju. Kina je prava fašistička država, Rusija je nekakva demokratsko - liberalno - kapitalistička država ali sa prilično jakim fašističkim elementima, populistički vođa, stranka koja se zove "Jedinstvena Rusija" koja krade na izborima, ubijanje novinara, mržnja prema pederima ... polufašistička država.
  27. ....12.02.2012. 21:39
    Ameriku ćemo nazvati pravom fašističkom državom. Namještaju se izbori, plutokrati postavljaju svoje vlasti, ne dozvoljavaju se prosvjedi ili se brutalno guše (čega u Rusiji ipak nema ), osvajaju se druge zemlje što ukazuje na fašističku "mesijansku" ulogu (što je još i patološka osobina ) u svijetu, mržnja prema imigrantima (može ih se i ubiti ako nema papire ili prelazi granicu ), građani se sustavno prisluškuju, prijavljuju se "sumnjivi " režimu. Čak i u polufašističkoj Njemačkoj Merkeličin gestapo nadzire "nepodobne" stranke ... Dakle fašizam je svuda oko nas.
  28. ap12.02.2012. 22:18
    "Dakle fašizam je svuda oko nas. "

    Imali smo sreće što nas je zadesilo bez svega toga.
Dodaj komentar

Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.

POSLJEDNJE VIJESTI IZ RUBRIKE

23.05.

Kraj revolucije?

Stanovnici Egipta u srijedu prvi puta u povijesti izravno biraju predsjednika u prvom krugu izbora

23.05.

Izraelci pucali na Palestince + VIDEO

Na YouTubeu je objavljena snimka na kojoj je prikazano kako naoružani izraelski naseljenici pucaju na skupinu Palestinaca, a vojska i policija stoji sa strane i sve mirno promatra

23.05.

Pravo značenje 1. maja

Prvomajski preporod pokreta Occupy Wall Street, kovanje saveza između aktivista i sindikata, bio je povijesni trenutak antikapitalističke borbe.

23.05.

Orwelijanska lakrdija

Zbog pripremaa za Olimpijske igare, London je već tjedan dana poprište vojnih vježbi

22.05.

Uhićeno 180 studenata

Kanadske vlasti su donijele izvanredni zakon koji studentima u Quebecu onemogućuje nastavak prosvjeda zbog poskupljenja školarina

22.05.

NATO aktivirao proturaketni štit

NATO je službeno proglasio operativnom prvu fazu proturaketnog štita čiji je cilj, navodno, zaštita Europe od raketnih projektila s Bliskog istoka

21.05.

U "mirovnoj" misiji do samog kraja

"Mi smo u Afganistanu odlučili ostati do 2015. kao i sve druge članice NATO-a", poručio je ministar Kotromanović