Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.
Izborna mesta su otvorena u šest sati po lokalnom vremenu, a glasači su se i pre otvaranja birališta počeli skupljati ispred u dugim redovima, javljaju svetske agencije.
Glasa se u trećini regiona, uključujući Kairo, Aleksandriju i Luksor. Glasanje se odvija u tri faze, a svaka od njih trajaće dva dana. Na izborima se stranke nadmeću za 498 mesta u donjem domu - Narodnoj skupštini, i za 180 mesta u gornjem domu - Šura savetu.
Jedan od demonstranata, Kaled Šara rekao je medijima da ne veruje da će izbori ostavriti nadanja revolucionara sa trga Tahrir.
"Nije moguće da će se na izborima pokazati revolucinarna nadanja revolucionarne mladeži. Izbori su šala, ne razumem kako nameravaju da ih obezbede kada nisu u stanju da obezbede nas, ili bezbednost izbornih odbora. Ali na posletku, pravo je svake osobe da izađe na izbore, zbog toga svi treba da na njih izađu. Ukoliko ne date svoj glas nećete imati pravo kasnije da se žalite", rekao je Šara.
S njegovim stavom se slaže i Ahmed Talat, koji je takođe učestvovao u protestima koji potresaju zemlju psolednjih nekoliko nedelja.
"Ja neću glasati, bojkotujem izbore iz ličnih razloga, a oni se tiču mog ličnog dostjanstva. Ali izaćiću na biračko mesto i poništiću glasački listić. Napisaću na papiru - dole sa vojnom vlašću, I to ću ubaciti u kutiju", kaže on.
Međutim, mišljenje Nadera Šahaina je da na izbore treba izaći i na njima glasati, a ne poništavati lističe ili bojkotovati glasanje.
"Na kraju krajeva osećamo da naš glas nešto znači, I zbog toga će ovo biti pravo glasanje, za razliku od ranijih. Ranije, kada sam bio kod kuće, neko drugi je za mene glasao. Treba li još nešto reći", smatra Šahain.
Izbori se odvijaju u senci incidenta koji se prethodne noći dogodio na Sinaju, gde je zapaljen deo gasovoda.
Prema anketama, samo dve partije mogu da osvoje više od 10 odsto glasova - Partija slobode i pravde, koja je čvrsto povezana s Muslimanskim bratstvom, najvećom i najorganizovnijom političkom grupom u Egiptu, i stranka centra Al-Vafd.
Kompletan proces glasanja biće završen u martu. U to vreme bi parlament trebao da izabere telo koje će napisati novi Ustav. Egipćani će na referendumu odlučiti da li ga prihvataju ili ne.
Posle toga slede predsednički izbori.
Ako sve bude išlo po planu, vladavina Vojnog saveta treba da se okonča u drugoj polovini 2012. ili početkom 2013. godine.
Pritisak na izbornu atmosferu izazvali su sukobi policije i demosntranata protekle nedelje u kojima je vojna vlast upotrebila silu, kada je ubijeno više od 30 građana Egipta.
Stanovnici Egipta u srijedu prvi puta u povijesti izravno biraju predsjednika u prvom krugu izbora
Na YouTubeu je objavljena snimka na kojoj je prikazano kako naoružani izraelski naseljenici pucaju na skupinu Palestinaca, a vojska i policija stoji sa strane i sve mirno promatra
Prvomajski preporod pokreta Occupy Wall Street, kovanje saveza između aktivista i sindikata, bio je povijesni trenutak antikapitalističke borbe.
Zbog pripremaa za Olimpijske igare, London je već tjedan dana poprište vojnih vježbi
Kanadske vlasti su donijele izvanredni zakon koji studentima u Quebecu onemogućuje nastavak prosvjeda zbog poskupljenja školarina
NATO je službeno proglasio operativnom prvu fazu proturaketnog štita čiji je cilj, navodno, zaštita Europe od raketnih projektila s Bliskog istoka
"Mi smo u Afganistanu odlučili ostati do 2015. kao i sve druge članice NATO-a", poručio je ministar Kotromanović
Dodaj komentar
Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.