Marinko Čulić 24.05.2012.

Što nam znači pobjeda Karanikolića

Marinko Čulić Postjugoslavenski nacionalizami nikada ne funkcioniraju kao nešto odvojeno, singularno, nego kao zbir akcija i reakcija na širem ex-yu prostoru. Nikolićev izbor za srbijanskog predsjednika sigurno će izazvati povećano izlučivanje antisrpskih žlijezda u Hrvatskoj.

Što nas čeka

Trg Burze

Deutsche welle

Samo 14 minuta aplauza za Georgea Busha

Fotografija članka
Predsjednik Bush je jučer održao svoj godišnji govor State of the Union (stanje nacije) pred američkim Kongresom. Prvi put u u sedam godina pred oporbenom većinom u Kongresu. Tako su izostale evangeličke prijetnje znanstvenom istraživanju embrionalnih stanica i prijedlozi zabrana vjenčanja osoba istog spola.

Umjesto toga, u govor su ušla, po prvi puta u Bushevoj karijeri, obećanja reforme zdravstvenog osiguranja i plan da Amerikanci počnu trošiti manje benzina u slijedećem desetljeću.

Zapravo ova druga tema - da bi Amerikanci trebali postati manje ovisni o uvoznoj nafti - provlačila se kroz Busheve govore i u prethodnih šest godina, iako se ista ovisnost bez obzira na demagogiju iz godine u godinu i dalje povećava. Ključne razlike između ružičastog opisa američke ekonomije i neutralnog izvješća o situaciji u Iraku u Bushevom govori i odgovor Demokrata sažet u četiri puta kraćem govoru senatora Jima Webba, su da Demokrati ne vide ekonomsku situaciju i razvoj događaja u Iraku uopće zadovoljavajućim.

Bush se koncentrirao na brojke sa Wall Streeta - Webb se koncentrirao na opadanje realnih plaća većine zaposlenika u Americi. Bush u svom neo-komunističkom zanosu frazama put naprijed, ne smijemo pristati na poraz u Iraku predlaže eskalaciju vojnog angažmana u Iraku, taktiku koja se pokazala tragično pogrešnom u Vijetnamu pred 30 godina, Webb urgira da se što prije stvore uvjeti za sigurno i brzo povlačenje američkih trupa. Pristajanje na poraz nije upitno, jer mudar čovjek prihvaća što ne može promijeniti.

Koje je stvarno stanje ekonomije najbolje pokazuje kvantitativna analiza upotrebe pojedinih termina u Bushevim state of the union govorima od 2001. do 2007. Recimo, 2001. Bush je govorio o ekonomskom surplusu - višku novca - naslijeđenom od prethodne Clintonove administracije, koji je odmah, na brzinu, razdijeljen bogatašima u stilu Superhika, ukidanjem poreza na nasljeđivanje i prepolovljivanjem poreza na zaradu od uloženog kapitala. Nikada više nakon 2001. surplus nije spomenut, jer ga više nije bilo. Ove godine je zato u centru pažnje ekonomski deficit - prouzrokovan najviše koštanjem ratovanja u Iraku i Afganistanu. U sedam godina Bush je uspio osiromašiti zemlju i uvući je u dva krvava rata, od kojih se niti jednom ne vidi kraja.

Kao i u komunizmu, i u Americi zastupnici često prekidaju predsjednika aplauzom u toku njegovih govora. No, Bushu plješću sve manje. Ove godine su mu pljeskali samo 14 minuta, najmanje u toku sedam godina.

Tagovi: George Bush, State of the union
Prijavi članak na: Twitter Facebook
Dodaj komentar

Molimo, prijavite se ili registrirajte kako biste komentirali. Hvala.

POSLJEDNJE VIJESTI IZ RUBRIKE

23.05.

Kraj revolucije?

Stanovnici Egipta u srijedu prvi puta u povijesti izravno biraju predsjednika u prvom krugu izbora

23.05.

Izraelci pucali na Palestince + VIDEO

Na YouTubeu je objavljena snimka na kojoj je prikazano kako naoružani izraelski naseljenici pucaju na skupinu Palestinaca, a vojska i policija stoji sa strane i sve mirno promatra

23.05.

Pravo značenje 1. maja

Prvomajski preporod pokreta Occupy Wall Street, kovanje saveza između aktivista i sindikata, bio je povijesni trenutak antikapitalističke borbe.

23.05.

Orwelijanska lakrdija

Zbog pripremaa za Olimpijske igare, London je već tjedan dana poprište vojnih vježbi

22.05.

Uhićeno 180 studenata

Kanadske vlasti su donijele izvanredni zakon koji studentima u Quebecu onemogućuje nastavak prosvjeda zbog poskupljenja školarina

22.05.

NATO aktivirao proturaketni štit

NATO je službeno proglasio operativnom prvu fazu proturaketnog štita čiji je cilj, navodno, zaštita Europe od raketnih projektila s Bliskog istoka

21.05.

U "mirovnoj" misiji do samog kraja

"Mi smo u Afganistanu odlučili ostati do 2015. kao i sve druge članice NATO-a", poručio je ministar Kotromanović