Zastupnici u Europskom paralmentu istaknuli su da zabrana iz 2013. godine nije spriječila uspjeh europske kozmetičke industrije koja osigurava oko dva milijuna radnih mjesta. Međutim, oko 80 posto zemalja u svijetu i dalje dopušta ispitivanje na životinjama i stavljanje na tržište kozmetičkih proizvoda koji su ispitani na životinjama.Zastupnici pozivaju države članice da se koriste svojim diplomatskim mrežama kako bi izgradile koaliciju u okviru UN-a za potporu globalnoj zabrani ispitivanja na životinjama u kozmetičkoj industriji
Istaknuto je i kako unutar EU sustava ima nedostataka, budući da se neka kozmetika testira na životinjama izvan EU-a prije ponovnog testiranja u EU-u koristeći alternativne metode i potom se stavlja na EU tržište.
Nedostatak pouzdanih informacija o kozmetičkim proizvodima na kojima se ispitivanja na životinjama još uvijek provode i koji se uvoze u EU predstavlja ozbiljan problem, stoga EU mora osigurati da se niti jedan proizvod koji je ispitan na životinjama u trećoj zemlji ne stavi na tržište EU-a.
Zastupnici zato pozivaju države članice da se koriste svojim diplomatskim mrežama kako bi izgradile koaliciju u okviru UN-a za potporu globalnoj zabrani ispitivanja na životinjama u kozmetičkoj industriji.
Prema Posebnom istraživanju Eurobarometra iz 2016. godine, 89 posto građana EU-a slaže se da bi Europska unija trebala činiti više u pogledu promicanja veće osviještenosti o važnosti dobrobiti životinja na međunarodnoj razini, a 90 posto građana EU-a smatra da je važno uspostaviti visoke standarde dobrobiti životinja koji će biti priznati diljem svijeta.